Başbakan'ın yeni rotası Güney Amerika

Başbakan Erdoğan, 25 Mayıs-1 Haziran 2010 tarihleri arasında Brezilya, Arjantin ve Şili'ye resmi ziyarette bulunacak.

Başbakan'ın yeni rotası Güney Amerika

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 25 Mayıs-1 Haziran 2010 tarihleri arasında Brezilya, Arjantin ve Şili'ye resmi ziyarette bulunacak. 

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, beraberinde bir heyetle 25 Mayıs-1 Haziran 210 tarihleri arasında Brezilya, Arjantin ve Şili'ye resmi birer ziyaret gerçekleştirecek. 

Erdoğan, bu ziyaretler çerçevesinde, 28-29 Mayıs 2010 tarihlerinde Rio de Janerio'da düzenlenecek Medeniyetler İttifakı Üçüncü Forumu'na katılacak. 

Bu ülkelere Türkiye'den Başbakan düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olma özelliğini taşıyan bu ziyaretler ile Türkiye'nin çok yönlü dış politika hedefleri ve Latin Amerika ve Karayipler (LAK) bölgesinin sunduğu imkanların değerlendirilmesi çerçevesinde son dönemde bölge ülkeleriyle gelişen işbirliğinin daha da derinleştirilmesi hedefleniyor. Bu bağlamda söz konusu ziyaretlerde Başbakan Erdoğan ve beraberindeki iş adamları heyetinin katılımlarıyla bu ülkelerde İş Forumu Toplantıları da gerçekleştirilecek. 
Başbakan Erdoğan, Brezilya'da Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile biraraya gelecek. Görüşmelerde ikili ilişkiler ile G-20 ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelikleri çerçevesinde güncel uluslararası ve bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngör ülüyor. Ayrıca, Türkiye ile Brezilya arasındaki işbirliğinde gelecek dönemde atılacak adımlar için bir yol haritası niteliğini taşıyacak bazı anlaşmaların da imzalanması hedefleniyor.
Erdoğan'ın, Brezilya'da ayrıca Temsilciler Meclisi Başkanı Michel Elias Temer ile görüşmesi ve Sao Paulo'da ihdas edilen Türkiye Başkonsolosluğunun resmi açılışını yaparak, burada yaşayan vatandaşlarla bir araya gelmesi, dünyanın üçüncü büyük uçak üretim şirketi olan Embraer ve TPAO ile Karadeniz'de ortak petrol arama faaliyetleri gerçekleştiren Brezilya Petrol Şirketi PetroBras'ı ziyaret etmesi de öngörülüyor.

Başbakan Erdoğan, Eşbaşkanı olduğu Medeniyetler İttifakı 'nın 28-29 Mayıs 2010 tarihlerinde yapılacak Üçüncü Forumu'na katılmak üzere 27 Mayıs 2010 günü Rio de Janerio'ya geçecek. Forumda bir açılış konuşması yapacak olan Erdoğan, daha sonra Brezilya Cumhurbaşkanı Lula'nın forum için düzenleyeceği öğle yemeğine katılacak. Erdoğan, Brezilya'nın ardından 2010 yılında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 100. yıl dönümünün kutlanacağı Arjantin'e geçecek, 31 Mayısta Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner ile görüşmelerde bulunacak. Ziyaretle Türkiye-Arjantin arasında "Hava Ulaştırma" ve "Gümrük Konularında İşbirliği ve Karşılıklı Yardım" anlaşmaları imzalanması planlan ıyor. 
Erdoğan, 1 Haziranda Şili'de gerçekleştirilecek resmi görüşmeler kapsamında Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera ile bir araya gelecek. İki liderin siyasi konuların yanı sıra iki ülke arasında Temmuz 2009'da imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması çerçevesinde ikili ekonomik ve ticari ilişkiler ele alınacak.
Başbakan Erdoğan, 2 Haziran 2010 tarihinde Türkiye'ye dönecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2010, 07:18
banner53
YORUM EKLE

banner39