Başbakanlık düğümü çözülüyor

Caferi'nin başbakanlığı masaya yatırılıyor, İttifak adayını belirliyor.

Başbakanlık düğümü çözülüyor

Irak parlamentosunda en büyük grubu oluşturan Şii ittifakının bugün yeni başbakan adayını belirlemek üzere bir araya gelmesi bekleniyor.

Şu anki Başbakan İbrahim Caferi, tartışma yaratan adaylığında ısrar etmeyeceğini ve bu konudaki kararı Şii ittifakının vereceğini açıkladı.

Sünniler ve Kürtler, mezhepler arası gerginliği önleyemediği ve kendilerini karar alma sürecinden dışladıkları gerekçesiyle Caferi'nin başbakan olmasına karşı çıkıyor.

Caferi ise "Son sözü Şii İttifakı söyleyecek" dedi.

Irak televizyonunda halka seslenen Caferi, kaderinin Şii İttifakı'nın elinde olduğunu söyleyerek, hükümetin kurulması çalışmalarını kilitlememek için istifa etmeye hazır olduğunu ifade etti.

Caferi, "Adımın büyük bir amaca yönelik hareketimizin önünü tıkayan bir unsur olarak anılmasını kabul edemem" şeklinde konuştu.

Irak'ta dört ay önceki seçimlerle belirlenen meclis dün de toplanamadı.

Meclis başkanlığını yürüten Adnan Paçacı, oturumun başlamasına çok az bir süre kala, Cumartesi gününe ertelendiğini açıkladı.

Ancak bu kez, meclis çalışmalarını haftalardır geciktiren başbakanlık tartışmaları için çözüm sağlanması umudu var.

Washington, Irak'ta seçimlerin yapılmasının üzerinden dört ay geçmesine rağmen hükümetin kurulamamasının mezhep çatışmalarının en büyük nedenlerinden biri olduğunu, hükümetin kurulmasının bunun önüne geçeceğini ileri sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner33

banner37