banner39

Başbakanlık'tan Sağlar'a: Alçaklık ve hayasızlık

Fikri Sağlar'ın Erdoğan Büyükanıt görüşmesine yönelik iddiaları, Başbakanlık çok sert bir şekilde yalanlandı

Arşiv 17.05.2008, 11:44 17.05.2008, 16:01
Başbakanlık'tan Sağlar'a: Alçaklık ve hayasızlık


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kültür Eski Bakanı ve Birgün Gazetesi yazarı Fikri Sağlar'ın Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Dolmabahçe'de yaptığı görüşmeye ilişkin iddialarına, Başbakanlık'tan çok sert cevap geldi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, görüşmenin içeriği hakkında ortaya atılan iddialar "hayasız bir yalan", "alçakça bir iftira" şeklinde değerlendirildi. Devlet meselelerinin değerlendirildiği görüşmenin içeriğinin, devlet adap ve gelenekleri gereği gizli tutulduğunun belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Üçüncü kişilerin görüşmenin içeriği hakkında hiçbir şekilde bilgi sahibi olması mümkün değilken yapılan bu yayınlar, bir kara propaganda faaliyetinin ürünüdür. Hedefi ve maksadı, milletimizin ve devletimizin menfaatlerine hizmet etme şerefinden başka hiçbir hesabı olmayan Sayın Başbakanımız ile Sayın Genelkurmay Başkanımızı yıpratmak ve karalamaktır.

Daha önce çeşitli açıklamalarımızda da belirttiği gibi akıl süzgecinden bile geçmeyecek böylesine hayasız yalanları önce yayınlayıp sonra yalanlama gelmezse doğru ilan etmek, basın meslek ilkeleri bakımından büyük bir ahlaksızlıktır.

Söz konusu iddianın doğruluğunun soruşturulmadığı gibi herhangi bir kaynağa da dayandırılmadığının ifade edildiği açıklamada, "Bu kara propaganda ürünü iftirayı ortaya atan ve yayınlayanlardan, hukuk zemininde hesap sorulacaktır" denildi.

SAĞLAR NE DEMİŞTİ

Fikri Sağlar, Başbakan Dolmabahçe'de, bayan Büyükanıt'ın harcamalarını içeren bir dosyayı Genelkurmay Başkanı'nın önüne koyduğunu öne sürerek "dosya içeriği son derece ürkütücüymüş" iddaisınında bulundu.

Konuyu Birgün gazetesindeki yazısıyla gündeme taşıyan Sağlar, çok güvendiği bir kaynaktan, Erdoğan'ın Büyükanıt'a bir dosya sunduğunu ve "sonunun, haksız mal edinmeden hüküm giyen eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral İlhami Erdil gibi olabileceği" uyarısında bulunduğunu iddia etti.

İddianın ciddi olduğunu da ileri süren Sağlar, "İddiaya göre, o tarihten sonra Büyükanıt hükümete yönelik sivri açıklamalar yapmamış. Ben de araştırdım, o buluşmadan sonra Büyükanıt'ın doğrudan Başbakan'ı itham eden hiçbir açıklaması olmamış. Laiklik konusunda da açıklamaları kesilmiş. Sorulduğunda daha çok 'Bizim görüşlerimiz belli' gibi yuvarlak laflar etmiş. Bu da iddiaların doğruluk payı olduğunu gösteriyor. O nedenle tarafların bu iddiaları yanıtlaması gerekiyor" ifadesini kullanmıştı.

 

banner53
Yorumlar (1)
meh öz 13 yıl önce
büyüykanıt hükümete karşı olduğunu göstermek için daha ne yapsın.size kalsa hemen darbe yapması lazım.bi darbe olacakda halk darbesi sizin gibi rezil mason uşaklarına karşı.
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?