banner15

Başbuğ Erdoğan'a 'ayrıntılı saldırı raporu' sunacak

Erdoğan, Tunceli'deki saldırının ayrıntılarının basında yer alması sonrası, Başbuğ'dan rapor istedi.

Başbuğ Erdoğan'a 'ayrıntılı saldırı raporu' sunacak

 

Okan Haksever/ Dünya Bülteni - Ankara

Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'dan, Tunceli'nin Nazimiye ilçesi Sarıyayla Jandarma Karakolu'na düzenlenen terörist saldırıyla ilgili rapor istedi.

Ankara kulislerinde, Cumhurbaşkanı Gül'den önce istediği konuşulan Başbakan'a, raporun yarın yapılması muhtemel Erdoğan- Başbuğ haftalık olağan görüşmesinde sunması bekleniyor.

Ankara kulislerine yansıyan bilgilere göre, Sarıyayla karakolunun teröristlerce basılmasının ardından Başbakan Erdoğan'a sunulan ön bilgide, karakola yönelik saldırı yapılacağına ilişkin istihbarat bilgilerinin verildiği; saldırı öncesinde gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasında zaafiyet yaşandığı vurgulandı.
 
Karakol Komutanı Jandarma Başçavuş Hasan Özüberk (40), Uzman Çavuş Kemal Koçyiğit (28), Jandarma Komando Er Ahmet Eyce ve Adem Şimşek'in şehit olduğu 7 askerin de yaralandığı çatışmanın 1 saatten fazla sürmesine rağmen, karakola destek kuvvet ulaşmadığına ilişkin haberler ve karakola ilk gidenlerin sivil sağlık ekibi olması da ihmal kuşkularını kuvvetlendirdi. Olay yerine ilk giden sağlık ekibinde yer alan Dr. Mahmut Yılmaz, "Olayın ardından ekibimi hazırlayarak saat 01.08 gibi Nazımiye'den hareket ettim. 01.30 gibi Dereova Karakoluna vardık. Güvenlik alındıktan sonra 02.00 gibi oradan çıkarak 02.30 gibi olay yerine intikal ettik. Askerlerimiz travmatik olayın şokundaydılar. Dört yaralı buldum nizamiye civarında, ikisi ağırdı. Yaralıları alıp 03.10 gibi Nazımiye'de olduk" açıklaması yapmıştı.
 
Basına yansıyan bu bilgiler sonrası, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'la bir telefon görüşmesi yaptı ve olayla ilgili bilgi aldı. Erdoğan, ayrıntılı bir rapor da istedi.

Tunceli'deki saldırı öncesinde bazı gazetelerde, "anayasa değişikliği sürecini baltalamak için" bazı karakollara terörist baskınlar düzenleneceğine ilişkin yazılar yer almıştı. Öcalan'ın da İmralı'da görüştüğü avukatları aracılığıyla teröristlere, "topyekün savaş" talimatı verdiğine ilişkin haberler de gazetelere yansımıştı.

Bu iddiaların ardından Tunceli Sarıyayla Karakolu'na düzenlenen baskın, "göz göre göre geldi" yorumlarına neden olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2010, 16:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35