Başbuğ:Yanlış oldu, GATA'yı savunamayız

Emine Erdoğan'ın GATA'da ziyaret isteğinin başörtüsü nedeniyle engellenmesine Başbuğ "savunulamaz" dedi

Başbuğ:Yanlış oldu, GATA'yı savunamayız


 Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın sanatçı Nejat Uygur'u GATA'da ziyaret isteğinin başörtüsü nedeniyle engellenmesi Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ tarafından da "savunulamaz" olarak yorumlandı. 
 
Hürriyet Gazetesi'ne konuşan İlker Başbuğ "Özel bir durum keşke yaşanmamış olsaydı" dedi ve ekledi: "Savunmak mümkün değil."

İşte bugünkü Hürriyet'te yayınlanan söyleşinin ilgili bölümü:

"Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan'ın 2007 Kasım'da GATA'da yatan Nejat Uygur ve eşini ziyaret etmesine türbanı nedeni ile izin verilmemesi ile ilgili çok kırgın. Hatta, bu konudaki hassasiyetini zamanında askeri makamlara da iletmiş. Bu konu gündemde çok yoğun tartışılıyor. Herkes TSK'nın başındaki isim olarak bu konuda ne söyleyeceğinizi merak ediyor.

Evet. Bu konu çok gündemde. Sayın Başbakan'ın eşinin GATA'yı ziyareti konusunda bir şeyler söylenmesi kanaatindeyim. Tabii bu olayda aslında ben baktığım zaman Sayın Başbakan'ın eşi var olayda. Çok sevdiğimiz saydığımız bir sanatkar Nejat Uygur var. Ki o da bir asker çocuğuymuş. Bir de tabii ki Sayın Nejat Uygur'un eşi var. Şimdi üçü olayın odağında. Açıkça söyleyeyim, bu özel bir durum. Altını çizmemiz lazım. Bu nedenle de, bu özel durumlarda olaylara insani boyuttan bakmak doğru olur diye düşünüyorum. Dolayısıyla bu olay, tabii bu kapsamda özel de olduğu için gerçekten insani boyut içeriyor.

Peki, insanı boyuttan bakınca bunu savunmak kolay mı?

Değil? Bunu da açıkça ifade etmek istiyorum. Keşke o şekilde bu olay yaşanmasaydı. Keşke o olay yaşanmasaydı. Bu çok özel bir olay genellenecek bir olay değil. Kimseyi de suçlamak istemiyorum. Bazen olaylara karar verirken o andaki şekli de bilmek lazım. Olayda Sayın Başbakan'ın eşi de üzülmüştür. Belki de en çok üzülen Uygur'un eşidir.

Peki, tamamen konuyu netleştirmek için soruyoruz. Yani, keşke girebilse miydi, diyorsunuz?

Keşke olmasaydı. Keşke bu olay yaşanmasaydı. İnsani boyuttan bakarsak bu olayı bugün savunmamız mümkün değil."
 
 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 10:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35