banner39

Basın İlan Kurumu okullara gazete dağıtacak

Basın İlan Kurumu, gazete okuma oranlarını artırmak için okullara gazete dağıtacağını açıkladı.

Arşiv 21.06.2010, 15:36 21.06.2010, 15:36
Basın İlan Kurumu okullara gazete dağıtacak

Basın ilan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye'de gazete okunma oranının istenilen düzeyde olmadığını söyledi. Atalay, "Şu anda ülkemizde 4.8 milyon civarında gazete satılıyor. Gazete okunma oranını artırmak için ilkokullara küçük gazete üretip dağıtmayı planlıyoruz." dedi.

Atalay, yeni dönemde gazeteciliğin sorunlarına ilişkin değişik projeler geliştirdiklerini, Anadolu'da görev yapan gazetecilerin İstanbul merkez medyada görev yapmaları için çalışmalar yaptıklarını kaydetti. 

Bursa'daki yerel basın temsilcileriyle bir araya gelen Mehmet Atalay, mesleğin sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gazetecilik sektörünün sorunlarına ilişkin raporlar hazırladığını kaydeden Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, sektörün birçok sorunu olduğunu, önümüzdeki dönem bu sorunların çözümü için değişik uygulamaların hayata geçirileceğini söyledi. Genel Müdür Atalay, iletişim fakültelerinin binlerce mezun vermesine karşı işsiz gazetecilerin her geçen gün arttığını, matbaa sektöründe yaşanılan değişim süreci ve gazetecilerin çalışma şartlarıyla ilgili sorunların çözümü üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.

Türkiye'de basının en büyük sıkıntılarından birinin az gazete okunması olduğunu savunan Atalay, "Maalesef basınımızın en büyük sorunlarından biri gazetelerin az okunmasıdır. okumayan insan fikir üretemez. Fikir üretemeyen yerde de büyük sonuçlar verecek projelerden bahsedilemez. Fikir üretebilmenin en kolay yolu da gazete okuma alışkanlığını kazanmaktır. Türkiye'de halen 4.8 milyon adet gazete satılıyor. Bu rakamın 30 milyonu bulması gerekiyor. Biz de gazete okuma alışkanlığını ilkokul çağındaki çocuklarımıza, gençlerimize kazandırmak için Milli Eğitim Bakanlığı ile bir proje üzerinde çalışıyoruz. Üreteceğimiz küçük gazeteleri okullara dağıtacağız." dedi.

Gazete okuma oranlarını artırmak için gazeteciler cemiyetleri, iletişim fakülteleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ile görüştüklerini dile getiren Atalay, öncelikle gazete ve kitap okuma oranını artırmayı amaçladıklarını kaydetti. Okullara gazete dağıtılması çalışmasının henüz proje aşamasında olduğunu vurgulayan Atalay, Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü belirtti. Göreve geldiğinden buyana basının sorunlarına ilişkin çözüm raporları hazırladığına dikkat çeken Mehmet Atalay, birikmiş sorunların çözümü için fikir ürettiklerini söyledi. Önümüzdeki süreçte yerel medya ve televizyonlar için önemli gelişmelerin olacağı müjdesini veren Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, gazetecilerin daha iyi şartlarda görev alması için, Anadolu'da görev yapan gazeteci gençlerin daha donanımlı yetiştirilmeleri için bir dizi çalışma yapacaklarını bildirdi. Atalay, eğitim seminerlerinin de kapsamının genişletilerek devam edeceğini sözlerine ekledi.

Mehmet Atalay, gazetecilerle yemek öncesi sohbet etti. Yemek sırasında sarı renkli kravat takan Atalay, yemek sırasında gazetecilerin 'Burası Şampiyonşehir' şakası sonrası kravatını yeşil beyazlı renkle değiştirdi.

Kaynak: Cihan

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?