banner39

banner35

Baskılar İhvan'a sloganını değiştirtiyor

Mısır Müslüman Kardeşler, önümüzdeki seçimlerde "Çözüm İslam'dır" sloganına alternatif arıyor

Arşiv 12.04.2010, 17:18 12.04.2010, 18:06
Baskılar İhvan'a sloganını değiştirtiyor

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır Müslüman Kardeşler Teşkilatı, seçimlere katılırken kullandığı “Çözüm İslam’dır” sloganını değiştirmeyi gündemine aldı. Bu noktada benzer yahut alternatif bir slogan arayışına girildiği kaydediliyor.
 
Şark Al Awsat gazetesinin haberine göre Mısır'da siyasi partiler yasasında yapılan değişiklik sonrası, Müslüman Kardeşler, dine dayalı siyaset yapma noktasında yeni getirilen ağır maddelerin hedefi olmamak için böyle bir yola başvurmuş durumda.
 
Mısır’da parlamento seçimlerinin bu yıl içerisinde yapılması bekleniyor. Seçimlere girmeye hazırlanan teşkilatın özellikle devlet yetkilileri nezdinde tepki gören sloganını değiştirmesi öngörülüyor.
 
Mısır Üniversitesi’nde harekete geçen genç kadrolar ise “Mısır’a iyilik taşıyoruz” şeklinde bir slogan kullanmaya başladı. Öğrencilerin bu şekilde güvenlik güçlerinin baskılarını hafifletmeye çalıştıkları kaydediliyor.
 
Hareketin liderlerinden Dr. İsam El Uryan ise öğrencilerin kullandığı bu sloganın kendi sloganlarından ilham aldığını, “Çözüm İslam’dır” sloganının hem teşkilatın hem de İslam ümmetinin kimliğini yansıttığını söyledi.
 
Yeni slogan arayışları konusuna da değinen Dr. İsam, rejimin seçimlere katılımı noktasında birçok haksız gerekçelerle Müslüman Kardeşler teşkilatını sıkıştırmaya çalıştığına değindi.
 
Eski mürşidin yardımcısı Dr. Muhammed Habib ise “Mısır’a iyilik taşıyoruz” şeklinde bir slogan değişikliğine gerek olmadığını savunuyor ve anayasanın 2. maddesi uyarınca zaten devletin dininin İslam olduğunun, şeriatın da yasamanın temel kaynağı olduğunun kaydedilmiş olduğuna dikkat çekiyor.
 
1980’li yıllardan bu yana Mısır Müslüman Kardeşler teşkilatı, tüm kuruluşlarında “Çözüm İslam’dır” sloganını kullanıyor.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?