banner39

Baskılar sonuç vermeyince tehditler başladı

Rasmussen'in NATO genel sekreterliğine adaylığına Türkiye'den de onay almak için yapılan baskılar sonuç vermedi.

Arşiv 04.04.2009, 14:49 04.04.2009, 15:54
Baskılar sonuç vermeyince tehditler başladı


AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Ankara'nın, Danimarka Başbakanı Rasmussen'in NATO genel sekreterliği adaylığına karşı çıkmasının, Türkiye AB ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini ileri sürdü.

Genel sekreterliğe 2004 yılının ocak ayında atanan Hollanda'nın eski Dışişleri Bakanı Jaap de Hoop Scheffer, 31 Temmuz 2009'da koltuğunu devrederek Brüksel'den ayrılacak.

NATO genel sekreterliğine aday olarak ismi geçenler arasında Danimarka Başbakanı Rasmussen de bulunuyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son saatlerde yaptığı açıklamalarda, Türkiye'nin beklentilerini anlatarak, Rasmussen'in adaylığına karşı tavrını açıkça ortaya koydu.

AB ülkelerinin ve NATO müttefiklerinin, bu tavrı değiştirmek için yoğun çaba harcadıkları, baskı girişimlerinde bulundukları, NATO zirvesinde Türkiye'yi temsil eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bu konuyu ağırlıklı olarak konuştukları gözlemlendi.

AB Komisyonu üyesi Olli Rehn'in Finlandiya'da, bir televizyon kanalına ''apar topar'' verdiği demeçteki değerlendirmeleri de Ankara'ya yönelik baskı girişimleri çerçevesinde ele alınıyor.

Rehn, ''Türkiye, çok beğenilen Rasmussen'i desteklemeyerek hata yapıyor'' derken, ''ifade özgürlüğü'' ilkesinden söz etti ve Ankara'nın tavrının, Türkiye-AB ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini ileri sürdü.

Rehn, ''Bu durumda, AB üyesi ülkeler ve AB vatandaşları, ifade özgürlüğü gibi değerler konusunda Türkiye'nin uyum düzeyini sorgulayacaklar'' dedi.

Öte yandan, Alman Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Sekreteri Alexander Dobrindt, Türkiye'nin, Rasmussen'in NATO genel sekreterliğine seçilmesini engellemesi nedeniyle Türkiye'yle sürdürülen AB üyelik müzakerelerinin bir an önce sona erdirilmesini istedi.

Dobrindt, Bad Staffelstein kentinde parti yönetiminin yaptığı bir toplantıda, ''Kendi kendime Türkiye'ye her zaman anlayış mı göstermemiz gerektiğini soruyorum. Üyelik müzakerelerini hemen kesmek daha dürüstçe olacaktır. İslami propagandayı NATO'nun geleceğinin ve Avrupa değerler düzeninin üzerinde tutanların AB içinde yeri yoktur'' ifadesini kullandı.

NATO'nun yeni genel sekreterinin isminin, "tüm ittifak üyelerinin mutabakatıyla" belirlenmesi için 31 Temmuza kadar vakit bulunuyor.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (2)
hamza 12 yıl önce
abdullah gül yine gerekeni yapar.
Mustafa Kibar 12 yıl önce
bence rasmussen kendi ic politikasinda da oldugu gibi bu gorevde de bir piyon olup guc odaklarinin masasi olmaktan baska bir is yapamaz. onun icin turkiye itirazinda gayet isabetlidir. bu adam rasist parti ile kurdugu koalisyonda ulkesinde yasayan yabancilara etmedigini birakmamais, getirmedigi zorluk kalmamistir. fikir ozgurlugu diye yabancilara yapilan hakaretleri es gecerken, yabanci vatandaslarinin yasama ozgurlugunu bile umursamamaktadir... fakat yine de turkiye'nin fazla direnemeyecegini zannediyorum maalesef.
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?