banner39

Baskın kınandı, 'Gazze'ye ambargo kalksın' dendi

İsrail hariç tüm üye ülkeler İsrail'in kanlı saldırısını kınadı.

Arşiv 08.06.2010, 18:44 08.06.2010, 19:05
Baskın kınandı, 'Gazze'ye ambargo kalksın' dendi

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Gül, CICA toplantısı sonrasında yaptığı başkanlık açıklamasında, bir üyenin hariç tüm üye ülkelerin İsrail'in kınanması, nükleer silahlar ve işgal topraklardan çekilmesini istediğini duyurdu.

Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) sonuç bildirgesinde İsrail kınanmadı. Türkiye Başkanlık açıklamasında ise İsrail hariç, tüm üyelerin yardım gemilerine yapılan saldırıyı şiddetle kınadığı duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sonuç bildirgesinde İsrail'in kınanmasını teknik sebepler olarak açıkladı.

Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın 3. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sonunda Türk Dönem Başkanlığı'nca yapılan Başkanlık Açıklamasında, İsrail hariç bütün üye ükelerin Gazze Şeridine insani yardım taşıyan uluslararası yardım konvoyuna İsrail'in saldırısını kınadıkları belirtildi.

Zirvenin sonuç bildirisinde İsrail'in Gazze'ye giden yardım gemisi konusuna yer verilmeyerek, dönem başkanı olarak Türkiye'nin sözlü başkanlık açıklaması yapması ve bu konuya orada atıfta bulunması kararlaştırıldı.

Zirve sonunda Türkiye başkanlık açıklamasını okuyan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şunları söyledi:

"Irak ve Vietnam'ın da üye olması ile 22 devletli bir oluşum haline gelmiştir. Katılan ülke temsilcilerine teşekkür ediyorum.  Bu teşkilatın en önemli özelliği AGİT'e benzer bir mekanizmanın olmuşmasıdır. CICA Asya'nın AGİT'idir.  Türkiye 2010-2012 arasında dönem başkanlığını Kazakistan'dan devralmıştır. İlerde CICA'ya olan talep daha da artacaktır.

Tüm diğer üye ülkeler yardım konvoyuna İsrail tarafından yapılan saldırı konusunda derin endişe duymuşlar ve bir üye hariç bu eylemi kınamışlardır, bu eylemlerin tekrarını önlemek amacıyla BM Güvenlik Konseyi açıklaması doğrultusunda olayın şeffaf bir şekilde soruşturulmasını desteklemişlerdir.

Üye ülkeler saldırının incelenmesi için BM Bağımsız Komisyon kurulması gerektiğini belirtmişlerdir.

Gazze şeridine yönelik ambargonun kaldırılması çağrısında bulunmuşlardır.

Üye ülkelerin çoğu İsrail'e nükleer silahların önlenmesi anlaşmalarına taraf olması çağrısında bulunmuşlardır.

Üye ülkeler İsrail'in 1967 yılından bu yana işgal ettiği topraklardan çekilmesi çağrısında bulunmuşlardır."

Üye ülkeler ayrıca başkenti Doğu Küdüs olan bir bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını istemişlerdir."

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?