banner15

Başkırt tarihine Rus müdahalesi: Beş gözaltı

Başkırt tarihini yeniden yazmaya çalışan bağımsız aydınlar gözaltına alındı

Başkırt tarihine Rus müdahalesi: Beş gözaltı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başkortistan savcılığı, Başkırt tarihini yeniden yazmaya çalışan yerel tarihçileri gözaltına aldı. Rus Yanlısı Rahimov yönetimine muhalif olan Başkırt aydınlar "Ufa Gubernskaya" adlı internet sitesinde Rusya'ya yönelik ciddi eleştirilerde debulunuyordu.

Rusya'da günlük olarak çıkan Kommersant gazetesine göre Başkırt yönetimi tarafından gözaltına alınanlar arasında Başkortistan İşadamları Derneği başkanı Nikolay Şveçov, tarih uzmanları Sergey Orlov, İgor Kuçumov, etnografya uzmanı İldar Gabdrafikov ve toplum bilimci Konstantin Nesterov bulunuyor.

Yakalanan Başkırt muhalefetinin önemli isimleri "medyayı kullanarak bölücülüğü teşvik etmekle" suçlanıyor.

Başkortistan yönetimi tarafından hedef gösterilem "Ufa Gubernskaya" sitesi 2006'da kuruldu, sahibinin ise kimliği bilinmiyor. Sitede "Murtaza Rahimov rejimini mahkum etmek için toplumsal mahkeme"nin oluşturulması teklif edilmiş ve bu olay ülkede geniş yankı bulmuştu.

Site ayrıca Başkırt dilinin tüm okullarda eğitim dili olabilmesi için de mücadele veriyordu. Sitede 2008 yılında Ayrat Dilmuhammetov'un yazdığı "P.çlere karşı yürütülen savaşlar" isimli kitap yayınlandı. Kitabın müellifi Dilmuhammetov Nisan ayında hapse atıldı ve bölücülükle suçlandı. Sitenin diğer çalışanları da 'bölücülük' suçlamasıyla savcılık tarafından gözaltına alındı.

Başkortistan'da Ruslar tarafından yazılmış ve okullarda halen okutulan tarih kitaplarında Başkırtların 1554 yılında kendi istekleriyle Ruslara katıldığı iddia ediliyor!

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 18:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
M.Aydemir
M.Aydemir - 10 yıl Önce

Baskurtlarin dili Türkcenin bir lehcesidir. Malesef Ufa sehrinde ana dilini bilen baskurt neredeyse kalmamis. Yalniz köy halki dilini konusabiliyor. Alkol tüketimi halk arasinda had safaya ulasmis. Gündüz vakti oturup iciyorlar. Fakat buna ragmen, Sovyetler yikildiktan sonra Ufa sehrine 10 adet yeni cami kurulmus ve halk camileri bir ziyaret yeri gibi bütün gün görmeye geliyor. Bazen camilere kosanlari hayretler icinde izledim. Baskurtlar da Rusya da diger 100 azinlik gibi 30 yil sürmeden yok olup gidecekmi bilmiyorum. Ben malesef Ufa sehrinde soguklardan dolayi Nisan ayinda 3 gün kalabildim. Fazla inceleme imkanim olmadi. Fakat sunu gördüm. Rus devletinden halk cok cekiniyor ve Ruslar hakkinda tek kötü söz söylemiyorlar. Carlarin 500 yilda yapamadigi asimilasyonu kominister 50 yil sürmeden basarmislar.

bayram demir
bayram demir - 10 yıl Önce

Evet bir gün mutlaka başkırtlar da Kazan Tatarları ile ve diğer türk halklarının da destekleriyle bağımsız devletlerini kuracaklardır.Bu Prof.Dr.ZEKİ VELİDİ TOGANInın da en çok arzuladığı bir güzellik olsa gerek.Tatar Türkleri rus emperyalizmine en çok direnen ve en çok zulme maruz kalan türk boylarıdır.1554 'TE kAZAN'ı işgal eden rus zalimleri şehirde taş üstünde taş bırakmadılar.Bugün sibiryanın büyük çoğunluğu oraya sürgün edilen tatar halklarından oluşmaktadır.Pek çoğu hristiyanlaşsa da her türlü zulüm ve asimilasyona karşı şanlı bir direniş gösteren tatarların bir gün mutlaka bağımsız olacaklarına inanıyorum.

ismail
ismail - 10 yıl Önce

rus haydut işgal devleti catırrr catırrrrrr catlıyor heryerde müslümanlar kendi vatanlarında ozgür ve bagımsız yaşamak icin direnişe gecmiştir cecenistandan inguşetyaya dagıstandan balkara her yerde direniş cıg gibi büyümekte ALLAHA cok şükür .inşaallah başkırtta tataristanda rus haydutlarından ayrılacaktır.

M.Aydemir
M.Aydemir - 10 yıl Önce

Masallah Türk dünyasinin meraklilari cokmus. Arakadaslar Tatarlarin Rusya da sayisi 6 milyondur. Ruslardan sonra 2. büyük halktir. Hiristiyan veya tapindirilmis tatarlarin sayisi 400 bin civarindadir. Fakat uzmanlar tam bu konuyu bilmiyorlar. Bu dört yüz bin kisi acaba ormanlik alanlarda yasadigi icin islamiyetden uzak kalip hic islam dinine gecmediler yoksa Carlarin verdigi topraklar ve askeri görevden, vergiden muaf tutulma sayesinde mi hiristiyan oldular. Sibiryadaki tatarlar 1552 yilindan sona zorunlu tapindirmalara dayanamiyarak oralara kacmislar. Fakat sunu bilin. Tatarlar kadar islami temiz duygularla yasayan bir halk ben görmedim. Dünyanin en estetik camilerini tatarlar son 10 yilda kurmuslar. Baskurtler Tatarladan cok daha kahraman bir halk. Onlar gercek Türk savascilaridir. Insallah bu yil tekrar oralara gidecegim. Gelirken yazarim.

banner39

banner36

banner37

banner35