banner39

Başkortistan'da 'sansür yapmamak' suç!

Rusya Savcılığı, Rus hükümeti aleyhindeki gösterilerin Başkırt medyasında yayımlanmasını engellememeyi suç saydı!

Arşiv 14.12.2009, 16:40 14.12.2009, 16:55
Başkortistan'da  'sansür yapmamak' suç!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya Federal Savcılığı'na bağlı Başkortistan Bölge Savcılığı, ülke yöneticilerini bölgede gerilim çıkarmakla suçladı. Savcılığa göre, yöneticiler Ufa'da yapılan eylemlerde Moskova karşıtı sloganların medyada yayılmasına engel olmayarak bölgedeki suç işledi!

Başkortistanlı Kak Bure gençlik teşkilatı üyeleri, 29 Eylül tarihinde Rus istihbaratı FSB'nin Ufa'daki merkez binası karşısında bir eylem yaparak, Başkortistan halkına yönelik 'radikallik' soruşturmalarının durdurulmasını talep etmişti. Protestolar, kısa bir süre önce değiştirilen ve bölge dışından isimlerin atandığı Başkirya içişleri bakanlığı ve FSB başkanlığı ile Milli kuruluşlar üzerinde artan baskılar nedeniyle patlak vermişti.

Kommersant gazetesinin haberine göre, eylem Ufa'da Başkir Gençler Birliği eski üyesi Ayrat Dilmuhametov'un 'radikal yayınlar' yaptığı öne sürülerek gözaltına alınması üzerine yapıldı. Dünya Başkırlar Kurultayı yürütme kurulu başkanı Ramil Aznabayev, bir açıklama yaparak milli teşkilat liderlerinin birçoğunun yasa dışı yollarla takip edildiğini ve sorguya çekildiğini bildirdi.

Savcılık yetkilileri ise, bölgedeki devlet memurlarının da emniyet birimlerine karşı milliyetçilerle ortak hareket ettiğini öne sürdü, yerel medyanın güvenlik güçlerine karşı haberler yaptığını savundu.

YÖNETİCİLERDEN 'SANSÜR YAPIYORUZ' SAVUNMASI

Suçlamalarla ilgili Başkortistan başbakanı Rail Sarbayev'in federal yasaları ihlal ettiği yönünde bilgilendirildiği duyuruldu.

Başkortistan başbakanlık basın merkezinden suçlamalar karşısında yapılan açıklama ise itiraf niteliğindeydi. Başbakanlık, suçlamaların gerçeği yansıtmadığını ve hükümetin federal yasalara karşı medyada haber çıkmasını her zaman engellediğini belirtti!

Kak Bure başkanı Azat Salmanov radikallik iddialarını reddederken, emniyet birimlerinin gerçek hedeflerinin milliyetçi gençleri korkutmak olduğunu söyledi.

İLGİLİ HABERLER

 

Başkortistan'da bağımsızlık eylemi

Başkırt tarihine Rus müdahalesi: Beş gözaltı

Rusya, Tataristan'da 'bağımsızlık'ı yasaklıyor

Başkortistan'da dil yasağı halkı sokağa döktü

Başkortistan muhalefetine "radikal İslamcı" suçlaması

Başkortistan`da gerginlik artıyor

Başkortistan ile Kremlin arasındaki kavga büyüyor

Tataristan ve Başkortistan Rusya'dan rahatsız

'Başkortistan Bozkurtları', ne kadar gerçek?

 

banner53
Yorumlar (1)
M. Aydemir 12 yıl önce
Bu haber icin cok tesekkür. Lakin haddim olmadan birkac düzeltme yapmak istiyorum. Lütfen diger haberlerde dikkate alin.

Başkortistan: Baskurtistan`dir
Kak Bure: Kük Büre olarak yazilir (Boz kurt)

Başkırlar: Bu kelime Ruscadir. Baskurtlar dogrusudur.

Baskurt ve Tatar lehcesini Türkceden iyi biliyorum ve oralarda oldum.

Selamlar
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?