banner39

Başörtülü kadına hakaret eden doktordan özür

Bebeğini tedavi ettirmeye götüren başörtülü anneye hakaret eden doktor özür diledi.

Arşiv 24.03.2010, 11:23 24.03.2010, 14:39
Başörtülü kadına hakaret eden doktordan özür

 

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Hastanesi Çocuk Acil Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Halit Çam, başörtülü Sevda Akçay`a tesettüründen dolayı söylediği sözler sebebiyle aileden özür dilediğini açıkladı. Prof. Çam, havale geçiren çocuğunu hastaneye getiren Sevda Akçay`a başörtüsünden dolayı; “Baksana şu kıyafetine, tabii ki kalsiyum eksikliği olur. Bu kıyafetin neresinden güneş girecek. Sen hiç mayonu giyip deniz kenarında güneşlenmedin mi?” şeklinde hakaret dolu sözler sarf etmişti.

Konuyla ilgili olarak Vakit`e açıklama yapan Prof. Çam, Sevda Akçay`a herhangi bir kastının olmadığını söyledi. Çam, anne Akçay`ın söylediği sözlere alındığının farkında olmadığını ve yaşanan durumdan dolayı kendisinden ve ailesinden özür dilediğini belirtti.

ANNE SEVDA AKÇAY, TOPLUM İÇİNDE RENCİDE EDİLDİ

Doktor Halit Çam`ın anne Sevda Akçay`a hakaret ettiği sırada olaya şahit olan başka bir hasta refakatçisi Sevda Enes ise yaşanan olayı Vakit`e anlattı. Enes, yaptığı açıklamada, Doktor Çam`ın anne Akçay`ı başörtüsünden dolayı toplum içinde rencide ettiğini belirtti. Enes; “Hakaretler karşısında Sevda çok kötü bir duygu yaşadı, morali çok bozuldu ve eli ayağı titredi. Yüzünün rengi de kaçtı” dedi.

ÖZGÜR-DER: Olayın üzeri örtülemez

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (ÖZGÜR-DER) konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu satırlara yer verdi: “Cerrahpaşa Tıp Fakültesi`nde yaşanan olay çirkin olduğu gibi, inanca ve insan kişiliğine yöneltilmiş saygısızlık ve kabalık olarak değerlendirmek gerekiyor. Bir takım tıbbi bahaneler ileri sürerek Müslüman bir bayanın onurunun kırılması olayının üzeri örtülemez. Yasakçıların gözleri o kadar kararmış ki her türlü olayın gerekçesi olarak başörtüsünü görebiliyorlar. Asıl hastalık budur. Ayrıca üniversite rektörlüğü hasta yakınlarına inançlarından dolayı yapılan bu edepsizlikle ilgili olarak da soruşturma açmalıdır.”

İNCELEME BAŞLATILDI

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekim Yardımcısı Dr. Hızır Aslıyüksek yaptığı açıklamada konuyla ilgili olarak inceleme başlatıldığını söyledi.

Kaynak: Vakit


 

Yorumlar (4)
Ibrahim Yılmaz 13 yıl önce
Doktorun yaptığının son derece çirkin birşey olduğuna inanıyorum. Bununla beraber isterse kalpten olmasın da alacağı tekiden çekinmekten olsun "özür dilemesi" de güzel bir şey değil mi? Bence toplumumuzun birbirini affedişe ihtiyacı var kaldı ki bu dinimizde de övülen bir şey.. Evet dine ve dindarlara saygısızlık Türkiye'de rezalet düzeyine vardı ama erdem dindardan beklenir. Affedelim. Kendisini bir gözden geçirme şansı olsun. Belki de gerçekten pişmandır. Affetmez isek kötülükleri nasıl ortadan kaldırabiliriz? "Merhametli olmayana merhametli olunmaz" diyen bizim dinimiz değil mi?
Mehmet Akif Ersoy Isparta 13 yıl önce
Bu şahsa ve bu zihniyette olanlara ,milli şairimiz şu dizeleriyle en güzel cevabı veriyor.
Bacımın örtüsü batmakta rezilin gözüne
Acırım tükrüğe, billahi tükürsem yüzüne
Medeni olmak eğer açmaksa bedeni
Desenize hayvanlar insanlardan daha medeni!
Filiz Demir 13 yıl önce
Laik cumhuriyetin ,anti laiklerine duyurulur.Anayasamızın 24. maddesi şöyle der: Din ve inanç hürriyeti
Madde 24- (1) Herkes din ve inanç hürriyetine sahiptir. Bu hak, tek başına veya topluca, alenen veya özel olarak ibadet, öğretim, uygulama ve ayin yapmak suretiyle dinini veya inancını açıklama ve bunları değiştirebilme hürriyetini de içerir.
(2) Kimse ibadete, dinî ayin ve törenlere katılmaya, dinî inanç ve düşüncelerini açıklamaya zorlanamaz; dinî inanç, düşünce ve kanaatlerinden ve bunları değiştirmekten dolayı kınanamaz, suçlanamaz ve farklı bir muameleye tâbi tutulamaz.
Filiz Demir 13 yıl önce
Başörtüsü ve tesettür haya'ya,oradan da imana götürür.Başörtüsünün olduğu yerde kokuşmuşluk yoktur.Çünkü AZİZ ALLAH'ımız NUR 31 ve AZHAP 59.ayetlerinde;
31 - Mümin kadınlara da deki: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunan (köleleri), erkeklerden, kadına ihtiyacı kalmamış (cinsî güçten düşmüş) hizmetçiler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye, ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki, kurtuluşa eresiniz.
59 - Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına hep söyle de cilbablarından (dış elbiselerinden) üzerlerini sımsıkı örtsünler. Bu onların tanınmalarına, tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır. Bununla beraber Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Aziz Allah'ımız başörtüsüne bu kadar kıymet verirken ayet münkirliği yapmak ,bizi halk eden Halık'ımıza karşı isyandır.Mizanda hesabını zor veririz.
Elhamdülillah müslümanım derken bu ayetleri ve hakikatlerini inkar ettiğimizde iki yüzlü münafık durumuna düşmezmiyiz.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?