Başörtülü öğrenci okuldan atılınca yürüyüş düzenlendi

Kosova'da okuldan atılan başörtülü öğrenci için onbinlerce Müslüman eylemler düzenledi...

Başörtülü öğrenci okuldan atılınca yürüyüş düzenlendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kosova'da Ferizaj bölgesimde bulunan Pjeter Bogdani Teknik Lisesi başörtülü olduğu gerekçesi ile 15 yaşındaki Arlinde Zeka'yı okuldan uzaklaştırdı.

Platformhaber'in bildirdiğine göre Kosova kanunları okullarda başörtüsü kullanımını yasaklamamasına rağmen okul yöneticilerinin aldığı kararlar ile aynı okulda eğitim yılının başlarında da bu yönde bir uygulama olmuştu.

kosova-basortu.jpg

Kosovalı Müslümanlar olaya tepki göstererek meydanlara indiler. Kosova’da binlerce kişi başörtüsü yasağına karşı geniş katılımlı bir yürüyüşü gerçekleştirdi. Kosova Anayasasının dini inanç ve eğitim hakkı konusunda bir ayrım yapmamasına rağmen 16 yaşındaki Arlinda Zeka’nın Ferizaj’daki okulundan başörtüsü sebebiyle uzaklaştırılması üzerine binlerce Kosovalı başkent Priştine’de durumu protesto etti. Kosova’nın ağırlıklı olarak Müslüman olduğunu belirten protestocular hükümet aleyhine sloganlar atarak yasağın bir an evvel kaldırılmasını istediler. “Ayrımcılığa son!” ve “Başın örtülmesi değil, aklın örtülmesi yasak!” yazılı dövizler taşıdılar. İnternet üzerinden düzenlenen imza kampanyaları ise devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 12:29
banner53
YORUM EKLE

banner39