banner39

Başörtülü olanlar salonu terk etsin!

Malatya'daki Öğretmenler Günü töreninde, 'protokoldekiler kızar' diye 'başörtülülerin salondan çıkması' için anons yaptırılınca ortalık karıştı. İşgüzar memura tepki yağdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Başörtülü olanlar salonu terk etsin!

 Malatya'da düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliklerinde anons skandalı yaşandı. Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen törende başörtülü katılımcılar salondan dışarı çıkarıldı. 2. Ordu Garnizon Komutanı Tümgeneral Alaeddin Örsal, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Demirdağ, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf İzzettin Cengiz'in yanı sıra kamu kurum kuruluş yetkilileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı tören öncesinde salonda bulunan başörtülü ve türbanlıların dışarı çıkması için anons yapıldı.

UYARIYA DİRENDİLER

Bu kişilerden bazıları salonu terk ederken, içerde programı takip edenlerin bir kısmı başörtüsü ve türbanını çıkarttı, diğerleri ise anonsa rağmen programı başları kapalı olarak takip etti. Programın ardından başörtü ve türbanla salonda bulunan kadınların öğrenci ve öğretmen yakınları olduğu bildirildi. Anons sonrası başını açarak töreni izlemeye devam eden öğrenci velisi Nezahat Arıbal, “Başörtüsü için anons yapıldı, biz de çıkardık. Öğrenci velisiyim. Saygı duyuyoruz tabii ki. Başörtümü program boyunca çıkardım. Dışarıda yeniden taktım” dedi.

PROTOKOL KORKUSU!

Olay, “devlet erkanından tepki geleceği” endişesiyle yapılan “işgüzarlık” diye değerlendirildi. İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut'un, törenlerden sorumlu Şube Müdürü Şinasi Fırat'a “Başörtülüler protokol sırasından kenara alınsın, sen organize et” dediği, ancak Fırat'ın görevli memura giderek, başörtülülerin dışarı çıkartılması için anos yaptırdığı öğrenildi. Ancak anonsu duyan öğretmen sendikalarının liderleri ve bazı sivil toplum örgütü temsilcilerinin, “Bunlar öğretmen ve öğrenci yakınları” diye tepki göstermesi üzerine, dışarı çıkmayan başörtülü katılımcılara müdahale edilmedi.

Memur-Sen İl Başkanı Şahin Kayaduman, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut'a giderek, anonsu yaptıran şube müdürü hakkında soruşturmaa açılmasını isteyeceklerini bildirdi. Bulut da konu ile ilgili şikayetleri dikkate alacaklarını kaydetti.

ANONS YAPIN DEMEDİM

Malatya Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut da, “Protokol bölümünde başörtülü 3-5 bayan oturuyordu. Protokol rahatsız olur diye görevli arkadaşlara konuyla ilgilenin dedim. Sonra vali beyi karşılamak için dışarı çıktım. Bu sırada anons yapılmış. Daha sonraları bu bayanların öğretmenlerin akrabaları olduğunu öğrendik. Bayanlar program bitene kadar oradaydı. Bu anonostan bende rahatsız oldum. Askeri kışlalarda da yemin törenine anneler geliyor. Oralarda da müsamaha ediliyor. Burası da sivil bir kuruluş” dedi.


Samsun vakası olmasın diye...

Malatya'daki olaya, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Samsun'da verilen resepsiyonda yaşanan “başörtülülere yönelik tepki”nin etkili olduğu belirtildi. Samsun Garnizon Komutanı Tümg. Naci Beştepe'nin,

salondaki başörtülü kadınlara tepki göstererek resepsiyona katılmamıştı. Ancak resepsiyondaki başörtülü kadınların da, şehit anneleri, eşleri ve yakınları olduğu ortaya çıkmış, Tuğg. Beştepe, büyük tepki almıştı.


Erkal, CHP'li vekil kadar olamadı

AK Parti Milletvekili Ahmet Münir Erkal, olay günü şehirde olduğunu belirterek, olayı bizzat kendisinin araştırdığını, genç öğretmenlerin başörtülü yakınlarının öğretmen zannedilmesi üzerine anonsun yapıldığını söyledi. Erkal, salondan kimsenin çıkmadığını iddia ederken, “Anons dolayısıyla salonda kimse başını açmamış ya da dışarı çıkmamıştır. Salondaki başörtülüleri protesto için protokolden kimse dışarı çıkmış değildir” diyerek olayın büyütülecek yanı olmadığını savundu. CHP Malatya milletvekili Muharrem Kılıç ise “Öğretmenin okulda türban takmaması gerekir. Ama eğer öğretmenlerin yakınları bu etkinliği izlemek için gelmişlerse, dışarı çıkarılmaları kabul edilemez” diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?