banner39

Başörtüsü anketinde öğrenciler konuştu

Aralarında İstanbul, ODTÜ, Galatasaray ve İnönü gibi toplam 28 üniversite öğrencisi ile yüzyüze görüşülerek en kapsamlı 'Başörtüsü' anketi yapıldı.

Arşiv 11.02.2008, 19:16 11.02.2008, 19:38
Başörtüsü anketinde öğrenciler konuştu


Başörtüsü laikliği tehdit eder mi, çatışma çıkar mı, hem laik hem dindar olur mu, türban takanlar gerici mi, erkek öğrenciler ne diyor? 28 üniversitede yapılan en kapsamlı anket.

Andy-Ar Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin 21 üniversiteden 456'sı erkek, 989'u başörtülü 2 bin 17 bayan öğrenci olmak üzere toplam 2 bin 473 öğrenci ile yaptığı ankete göre öğrencilerin yüzde 67,5'i, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasının laikliği tehdit etmediği görüşünde. "Evet tehdit ediyor" diyenlerin oranı ise yüzde 13,9...

Araştırma; İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Muğla Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, ODTÜ, Gazi Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Dicle Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi'nde eğitim gören 456 erkek, 989'ü başörtülü 2 bin 17 bayan toplam 2 bin 473 öğrenci ile yapılan yüzyüze görüşmelerle gerçekleştirildi.

"Sınıflarınızda türbanlı öğrenci görmeniz sizi rahatsız eder mi?" sorusuna erkeklerin yüzde 73,4'ü, bayanların da yüzde 68,3'ü "Beni rahatsız etmez" yanıtını verdi.

Ankete katılanlara "AKP'nin MHP ile anlaşarak Üniversitelerde türbanı (Başörtü, Eşarp) serbest bırakma girişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklinde bir soru yöneltildi. Bu girişimi başörtülü bayanların yüzde 94,5'i, erkeklerin yüzde 47,2'si, başörtülü olmayanların ise yüzde 51,7'si olumlu değerlendirdiğini belirtti. AK Parti-MHP grişimine ankete katılanların yüçde 64,9 olumlu bakıyor.

"Bazı kesimler türban (Başörtü-Eşarp-Tesettür) serbest olması durumunda, öğrenciler arasında kamplaşma olacağı iddiasında, siz bu görüşe katılıyor musunuz?" şeklindeki soruya ise erkeklerin yüzde 51,3'ü "evet" yanıtını veriyor. Başörtülü bayanların yüzde 11,2'si bu güreşe "evet" derken, yüzde 53,1'i, "Hayır bu görüşe katılmıyorum" dedi. Başörtü takmayan bayanların yüzde 45,2'si kamplaşma olacağını düşünürken, yüzde 40,3'ü böyle bir kamplaşmanın olacağına ihtimal vermiyor.

Ankete katılanlara yönetilen bir başka soru ise "Sizce üniversitelerde türban serbesti laik rejimi tehdit ediyor mu?" Başörtülü bayanların yüzde 94,6'sı başörtüsü serbestisinin laik rejimi tehdit ettiğini düşünmediğini belirtti. Başörtü kullanmayanların da yüzde 56,1'i laikliğin tehlikeye girmeyeceğini söyledi. Ankete katılanların yüzde 13,9'u üniversitelerde başörtüsünün laik rejimi tehdit ettiğini düşünürken, yüzde 67,5'i böyle bir tehditin sözkonusu olmadığını vurguladı.

"Sizce bu konu; Dinci-Laik çatışması mı, yoksa özgürlük mücadelesi mi?" sorusuna yanıt verenlerin yüzde 66,3'ü konuyu "Dinci-laik çatışması" olarak görürken, yüzde 25,8'i "Özgürlük çatışması" olarak edğerlendirdi.

"Hem laik hem dindar olunabilir mi?" şeklindeki soruya "Evet olunur" diyenlerin oranı ise yüzde 46,3. "Hayır, olunmaz" diyenler ise ankete katılanların yüzde 43,7'sini teşkil ediyor.

Sadece erkek ve başörtüsü kullanmayanlara sorulan "Türban takanların gerici olduğuna inanıyor musunuz?" sorusuna da erkeklerin yüzde 14,1'i, başörtüsü kullanmalan bayanların ise yüzde 20,4'ü başörtüsü takan bayanları gerici olarak gördüğünü belirtti. "Başörtüsü takanları gerici olduğuna inanmıyorum" diyenlerin oranının ise yüzde 76,3 oludğu görüldü.

"Sınıflarınızda türbanlı öğrenci görmeniz sizi rahatsız eder mi?" sorusuna erkeklerin yüzde 20,3'ü, başörtüsü kullanmayanların ise yüzde 18,9'u "evet rahatsız eder" yanıtını verdi. Erkeklerin yüzde 73,4'ü, bayanların da yüzde 68,3'ü "Sınıfımda başörtülü öğrenci görmem beni rahatsız etmez" yanıtını verdi. 

 

Yorumlar (1)
kara mehmet 15 yıl önce
okulu bahane ederek siyasete alet edilen kızlara çok yazık oluyor pişman olaçaklar ama çok çoktan iş işten geçmiş olçak. dizinize dögmek deyil kırsanızda faydası yok olaçak ? bizaz aklınız düşünerek kullanın?
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?