banner39

Başörtüsü değişikliği Meclis'ten geçti

Üniversitelerde başörtüsünü serbest bırakacak yasa değişikliği büyük bir destekle TBMM'den geçti.

Arşiv 09.02.2008, 15:39 09.02.2008, 16:56
Başörtüsü değişikliği Meclis'ten geçti

Üniversitelerde türbanı serbest bırakacak anayasa değişikliği teklifi, 6 Şubat Çarşamba günü yapılan ilk tur oylamanın ardından bugün yapılan ikinci tur oylamada da Ak Parti ve MHP'lilerin oyları ile kabul edildi.

Teklifin her iki oylamada da 367'nin üzerinde oyla kabul edilmesi referandum zorunluluğunu kaldırırken, gözler Çankaya Köşkü'ne çevrildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ise teklifi zaman geçirmeden onaylaması bekleniyor. CHP ise teklifi Anayasa Mahkemesi gündemine taşımaya hazırlanıyor. Teklifin Anayasa'nın 2'nci maddesine aykırı olduğu gerekçesi başta olmak üzere Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak. CHP, iptal başvurusu için Cumhurbaşkanı Gül'ün onaylamasını bekleyecek.

Türbanla ilgili anayasa değişikliğinin Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilmesinin ardınan sıra yine Ak Parti ile MHP arasında uzlaşmaya konu olan YÖK Kanunu'nun ek 17'nci maddesinde yapılacak değişikliğe gelirken, kulislerde bu maddenin rafa kaldırılacağı konuşuluyor. Başbakan Erdoğan ve Ak Parti'den gelen "ek 17'nci maddeyle ilgili tekliflere açık olunduğu"na ilişkin açıklamalar da bu iddiaya dayanak gösteriliyor.

---------------------------------------------------------

1. MADDE 403 OYLA KABUL EDİLDİ

Katılım: 519
Kabul: 403
Ret: 107
Çekimser: 4
Boş: 5

2. MADDE 403 OYLA KABUL EDİLDİ

Katılım: 518
Kabul: 403
Ret: 108
Çekimser: 2
Boş: 5

3. MADDEYE 411 OY

Katılım: 514
Kabul: 411
Ret: 102
Çekimser: 1

TEKLİFİN TÜMÜ OYLANDI

Katılım: 518
Kabul: 411
Ret: 103
Çekimser: 1
Boş: 2
Geçersiz: 1

-------------------------------------------------------

367 RAHAT GEÇİLDİ

Kamuoyunda yoğun tartışmalara yol açan üniversitelerde türban serbestisi sağlayacak anayasa değişikliği teklifi Meclis Genel Kurulu'nda iki tur halinde yapılan maratonla kabul edildi. 6 Şubat Çarşamba günü yapılan ilk tur da Ak Parti ve MHP ile CHP arasında gerginliğe ve "laiklik" kavgasına yol açan anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur oylaması da bugün Meclis Genel Kurulu'nda gerçekleştirildi. Saat 11.00'de başlayan Meclis Genel Kurulu'ndaki ikinci tur oylama, ilk turun aksine sakin geçerken, oturumu da Meclis Başkanı Köksal Toptan yönetti. Genel Kurul'daki oylamalarda, anayasanın 10 ve 42'nci maddelerinde değişiklik öngören teklif ilk turda olduğu gibi 367'ninnitelikli çoğunlukla kabul edildi.

GÖZLER ÇANKAYA KÖŞKÜ'NDE

Anayasa değişikliği teklifinin Meclis Genel Kurulu'ndaki maratonu sona ererken şimdi gözler Çankaya Köşkü'ne ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e çevrildi. Anayasa değişikliği teklifi TBMM'den referandum zorunluluğunun sınırı olan 367'nin üzerinde oyla kabul edildiği için son sözü Cumhurbaşkanı Gül söyleyecek. Ancak Gül'ün de, konuyu referanduma götürmeyeceği yolunda yaptığı açıklamalar gözönüne alındığında, üniversitelerde türbana serbestlik tanıyan anayasa değişikliği teklifini 15 günlük inceleme süresini kullanmadan onaylaması ve yasalaşması için, yayınlanmak üzere Resmi Gazete'ye göndermesi bekleniyor.

CHP GÜL'ÜN KARARINDAN SONRA HAREKETE GEÇECEK

Gerek Anayasa Komisyonu gerekse Meclis Genel Kurulu'nda ikişer tur halinde yapılan oylamalarda, anayasa değişikliği teklifine, "Anayasanın 2'nci maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle" karşı çıkan CHP ise, teklifi Anayasa Mahkemesi'ne götürmeye hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün anayasa değişikliği teklifini yayınlanmak üzere Resmi Gazete'ye göndermesinin ardından harekete geçecek olan CHP, yine teklifin anayasanın 2'nci maddesine aykırı olduğunu gerekçe göstererek iptal başvurusunda bulunacak.

YÖK KANUNUNUN EK 17'NCİ MADDESİ ŞİMDİLİK RAFTA

Ak Parti ve MHP'nin üzerinde uzlaştığı bir diğer düzenlemeyi de YÖK Kanunu'nun ek 17'nci maddesi oluştururken, anayasa değişikliği teklifinin ardından YÖK Kanunu'ndaki düzenleme için tarafların bir süre bekleyeceği kaydediliyor.

TEKLİF NE GETİRİYOR?

Meclis Genel Kurulu'nda, 400'ün üzerinde kabul edilen anayasa değişikliği teklifi, Anayasa'nın 10 ve 42'nci maddelerinde değişiklik öngörüyor. Anayasa değişikliği teklifinin 1'nci maddesi, anayasanın 10'ncu maddesinin son fıkrasına '… ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında" ibaresini ekliyor. Yapılan değişiklikle, anayasanın 10'ncu maddesi "devlet organları ve idari makamları, bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun hareket etmek zorundadır" şeklinde düzenleniyor.

Anayasanın "Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi" başlıklı 42. maddesine de, teklifin 2'nci maddesinde, "kanunda açıkça yazılı olmayan herhangi bir sebeple kimse yüksek öğrenim hakkını kullanmaktan mahrum edilemez. Bu hakkın kullanımının sınırları kanunla belirlenir" ifadesiyle, yedinci fıkra ekleniyor.


 

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (2)
ersan bey 15 yıl önce
Bu konuda çaba , emek , sarfedenlerden düşünenlerden bile ALLAH razı olsun.Ahirette kazançları olur inşallah..
can odabaşı 15 yıl önce
Bu türban mesele bile olmayan bir konu partilerin rant kavgasıyla getirilen bir mesele haline getirilmiş olup ak parti bu meseleyi kendi ortaya çıkarıp yine kendisi çözmesiyle milyonların oyunu topladı.
Yanlız politika bu değildir ülkemizin bu türbandan farklı o kadar çok daha önemli sorunları varken bu işi halletmiş olmaları sizcede kandırmaca değilmidir.
ben matematik okudum bitirdim ama şuan atanamıyorum benim gibi yüzbinlerce öğrenci var. Ülkede hiç istihdam kalmamış durumda bir yandan her gün hergün en az bir şehit daha veriyoruz.terör parlementoya girmiş durumda.
Bu sorunlar varken Neden milletin kafasını karıştırıp oy topluyorsunuz?
Bu iş ne müslümanlığa sığar ne de bağımsız Laik Türkiye Cumhuriyeti partementerlerine...
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?