banner39

Başörtüsü istihdamı etkiliyor raporu

Türk asıllı Hollandalı Milletvekili'nin hazırladığı 'Türkiye'de Kadın' isimli rapor yarın Avrupa Parlamentosun Genel Kurulunda oylanacak.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Başörtüsü istihdamı etkiliyor raporu

Avrupa Parlamentosu'nun Türk asıllı Hollandalı milletvekili Emine Bozkurt'un “Türkiye'de kadın” raporu yarın genel kurulda oylanacak. Raporda başörtüsü yasağının ülkedeki istihdam politikasını etkilediği vurgulanıyor

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türk asıllı Hollandalı milletvekili Emine Bozkurt'un hazırladığı ve yarın günü genel kurulda oya sunulacak “Türkiye'de sosyal, iktisadi ve siyasi hayatta kadının rolü 2” başlıklı raporda başörtüsü yasağının ülkedeki istihdam politikasını etkilediği vurgulandı.

Raporda, başörtüsü yasağının Türkiye'de “dolaylı ayrımcılığa” sebep olduğu kaygısının taşındığına dikkat çekildi. Başörtüsü yasağının Türkiye'de “dolaylı ayrımcılığa” sebep olup olmadığının saptanması için Türk hükümetinden, kadınların resmi işgücü piyasasına erişimlerinde karşılaştıkları ayrımcılıkla ilgili sağlıklı bilgiler talep edildi. Hümetten, başörtüsü takan kadınların işe alınmalarında fiilen bir ayrımcılık olup olmadığı konusunda objektif veri sağlamasının istendiği talebi rapora şu ifadelerle yansıdı:

HÜKÜMETTEN BİLGİ İSTENİYOR

“Kadınların işgücüne katılımındaki azalmanın çeşitli sebepleri vardır. Türkiye'de ekonomik büyüme beraberinde iş fırsatlarının artmasını getirmemektedir. Birçok kadın, işgücü piyasasına erişimlerine engel olan düşük eğitim seviyesine sahiptir.

Kadınların işgücü piyasasında karşılaştığı ayrımcılık bir sorun olmaya devam etmekte ve belli derecede hala ataerkil bir yapıya sahip olan toplumun kalıplaşmış önyargılarını açığa vurmaktadır. Başörtülü kadınların cinsiyete dayanan dolaylı bir ayrımcılığa maruz kalabileceği riski göz önünde bulundurularak, rapor hükümetten bu konu üzerinde veri sağlanmasını talep etmektedir.”

TÖRE CİNAYETLERİNE DİKKAT

Raporda, kadına yönelik şiddetin hala bir sorun olduğu, namus cinayetlerinin devam ettiği hatırlatıldı. Hükümetin Güneydoğu'daki kadınları aile baskısına karşı koruyacak mekanizmalar geliştirmesi, bu çerçevede yüksek güvenlikli özel sığınma evlerinin kurulmasının istendiği raporda, bu konuda doğru bilgiye ulaşmanın oldukça zor olduğu belirtildi. Bundan dolayı Türk yetkililerden Türkiye'deki sığınma evleriyle ilgili eksiksiz ve detaylı bir liste hazırlanması talep edildi.

Raporda ayrıca, namus cinayetleri, aile içi şiddet ve zorla evlilik kınandı. Raporda, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından bütün bakanlıklara, kamu kuruluşlarına ve yerel yönetimlere hitaben kadına karşı şiddetle mücadele için önerilen çözümleri uygulama konusunda talimat veren genelgenin yayınlanmasından da övgüyle söz edildi.

Kadın komisyonu kurulsun

Kadınların siyasetteki düşük temsil oranı da raporda eleştirilen unsurların başında yer alırken bu konuda zorunlu kota sistemine geçilmesi gerektiği belirtildi. TBMM'de daimi Kadın Hakları Komisyonu'nun kurulmamamış olmasından dolayı duyulan üzüntünün dile getirildi raporda, Türk hükümetinin ve bazı siyasi partilerin parti programlarında verdikleri sözleri tutması istendi. Raportör Emine Bozkurt, Meclis'te komisyonun gelecek sene kurulması gerektiğini kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?