banner39

Başörtüsü yasağı adım adım yayılıyor

Belçika'nın Anvers'te şehrinde, öğrencileri kapsayan başörtüsü yasağı belediye çalışanlarına da uygulanmaya başladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Başörtüsü yasağı adım adım yayılıyor

Belçika'da okullarda başörtüsü yasağı getirilmesinden sonra aynı yasak belediye çalışanlarına da uygulanmaya başladı. Ülkedeki 8 Kasım mahallî seçimlerinden sonra yeniden yönetime gelen belediyenin aldığı karar doğrultusunda, belediyede gişe arkasında çalışan bayanların görev süresince dini yada siyasi herhangi bir sembol takmaları yasaklandı. Koalisyon görüşmelerinde hararetli tartışmalara neden olan yeni uygulama Ocak ayı başında seçilen yeni yönetimin resmen göreve başlaması ile yürürlüğe girecek.

Belçıka'da ırkçı parti Vlaams Belang'ın (VB) kalesi olarak bilinen Anvers kentinde daha önce de öğretmen ve öğrencilerin okullarda başörtüsü takmasını yasaklayan belediye kararına kamuoyundan ciddi eleştiri gelmişti. Çok kültürlülük ve toplumsal farklılığın tartışıldığı toplantılarda çok zaman başörtüsünün gündeme geldiğini hatırlatan yetkililer, uzun tartışmalar neticesinde vatandaşa gişe arkasında hizmet veren belediye çalışanların başörtüsü takmasını yasaklama kararı aldıklarını duyurdular. Sosyalist ve liberallerin koalisyon oluşturduğu Anvers Büyükşehir Belediyesinin bu yönde aldığı kararın yürürlüğe girebilmesi için Ocak ayında bir araya gelecek yeni belediye meclisinin onayını alması gerekiyor. Fakat siyasi gözlemciler koalisyonu oluşturan partilerin uzlaşmaya vardığına dikkat çekerek bunun bir sorun olmayacağını kaydediyorlar.

Gişede çalışan başörtülü belediye çalışanların görev sırasında başörtülerini çıkarmamaları halinde nasıl bir yol izleneceği henüz bilinmezken, Anvers belediyesinde bu şekilde sadece iki bayanın çalıştığı öğrenildi. Fas kökenli federasyon yetkilisi Muhammed Cakar belediyenin aldığı kararı sert bir dille eleştirerek '' Başörtüsü ile çalışan sadece iki bayan var. Bu bayanlar kılık kıyafetlerinden dolayı değil, meslek tecrübeleri ve kabiliyetleri ile bu vazifelerde işe alındı. Belediye yasak kararı ile başörtülü insanların şehirde yerlerin olmadığını ima ediyor.'' şeklinde konuştu. Vatandaşlarla doğrudan diyaloğa girmeyen başörtülü belediye çalışanları yasak kapsamı dışında tutuluyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?