banner39

Başörtüsü yasağında mutabakat

Özgür-Der Sakarya Şubesi'nin 100 sayfalık Başörtüsü Raporu'nda, 2006 yılı içinde yasağın devam ettiği vurgulandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Başörtüsü yasağında mutabakat

Başörtüsü yasağında geçen yıl yapılan uygulamaları ve analizlerini içeren ayrıntılı bir rapor yayınlandı. Özgür-Der Sakarya Şubesi’nin kamuoyuna sunduğu yüz sayfalık Başörtüsü Raporu’nda yasağın önemli toplumsal sorunların başında geldiği ve 2006 yılında daha fazla yayıldığı tespitlerine yer verildi. Raporda, “Başörtüsünün kötü örnek gösterilebildiği, tesettürlü bayanların sadece okul kapılarından değil acil servislerden, mahkeme salonlarından, belediye kapılarından, yemekhanelerden, statlardan ve halk merkezlerinden atıldıkları ya da geri çevrildikleri bir yılda; yasağın uygulanmasında Cumhurbaşkanlığı, YÖK, yüksek yargı, oligarşik bürokrasi ve bazı sivil toplum örgütleriyle, merkez medya arasında kurumsal bir mutabakat sağlandığı” ifade edildi.

 

Baskı siyasetinin ülkeyi karanlık bir ortama çektiği ve toplumun özgürlük alanlarının birçok açıdan kısıtlandırıldığı ve bunun yasal gerekçelerle sürdürülmek istendiği belirtilen raporun sonuç kısmında “Başörtüsü, herhangi bir siyasi partinin simgesi değilken, başörtüsü yasağı; baskıcı siyasetin simgesi haline gelmiştir. Yasak tamamıyla kaldırılmadan hiçbir çözümün kabul görmeyecektir. Yasak dolayısıyla hakları gasp edilen herkese tüm hakları iade edilmeli, uğradıkları maddi ve manevi tüm zararları mutlaka tazmin edilmelidir,” denilerek, başörtüsü yasağı konusunda acilen somut adımların atılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

 

İşte raporda öne çıkan bazı çarpıcı uygulamalar :

 

Hürriyet’in başörtüsü haberi

1 Ocak 2006 - Hürriyet “Doktorun türban ısrarı” başlığıyla, başörtülü bir doktoru ihbar eder nitelikte bir haber yaptı.

 

Uluslararası başörtüsü yasağı

7 Ocak 2006 - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çankaya Köşkü'nde uyguladığı başörtüsü yasağını uluslararası boyuta taşıdı. Sezer'in, Türkiye’deki siyasetçilerden sonra, eşi başörtülü Afgan Cumhurbaşkanı Karzai'yi de Türkiye'ye eşsiz davet ettiği ortaya çıktı 

 

“Eşlerinizi boşayın”

19 Ocak 2006 - Eski Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç, verdiği bir röportajda Türkiye'yi yönetmek isteyen siyasetçilere, başörtülerini çıkarmayan eşlerini boşamaya çağırdı.

 

ÖSYM’den kabin uygulaması

23 Ocak 2006 - Öğrenci Seçme Sınavı'nda değişiklik yapan ÖSYM, başvurular için yeni kurallar belirledi. Başörtülü öğrencileri yasakla henüz başvuru aşamasında tanıştıracak olan uygulamaya göre; öğrencilerin fotoğraflarını kendi görevlilerine çektirecek olan ÖSYM, öğrencilerin başlarını açtığından emin olacak.

 

Danıştay, yasağı sokağa taşıdı

9 Şubat 2006 - Danıştay, okulda başı açık görev yapan bir öğretmenin okul dışında başını örtmesini “öğrencileri olumsuz etkileyeceği” gerekçesiyle “sakıncalı” buldu. Kararda başörtüsünün öğrencilere "kötü örnek" olacağı ifade edildi.

 

Başörtülülere burs da yok!

24 Şubat 2006 - Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) burs vereceği öğrencilerde okul dışında da baş örtmeme ya da peruk takmama şartı aradığı ortaya çıktı.

 

Başörtülüler ödül alamaz

15 Mart 2006 – Gaziantep’te, İHL öğrencisi Hatice Kübra Bakır, il genelinde yapılan kompozisyon yarışmasında birinci oldu fakat kampüsteki törende, ödülünü almak için sahneye çıkmak isteyen Bakır, başörtülü olduğu gerekçesiyle engellendi.

 

İnsanlık dışı uygulama

20 Mart 2006 - İstanbul Zeynep Kamil Hastanesinde görevli bir klinik şefinin annesi başörtülü olduğu için bir çocuğun tedavisini yarıda kestirip hastaneden attırdığı ortaya çıktı.

 

Başörtülülere yemek de yok

4 Nisan 2006 - Erzurum’daki Atatürk Üniversitesi kampüsü genel yemekhanesine öğrencilerin başörtülü girmesi yasaklandı.

 

“Türbanlı domuz” karikatürü

19 Nisan 2006 - Turhan Selçuk, Cumhuriyet gazetesinde “Türbanlı domuz Avrupa Birliği yolunda” yazılı karikatüründe, başörtülü bir kadını domuz şeklinde çizerek, başörtülü kadınları tahkir etti.

 

“Başörtülüler Arabistan’a!”

1 Mayıs 2006 - Süleyman Demirel “Başörtülüler (türbanlılar) üniversiteye giremez, türban özgürlük falan değildir, bu gericiliktir. İlle başı bağlı okumak istiyorsan, başı bağlı olarak okunabilen yerler var, oraya git. Arabistan'da falan öyle yerler vardır, oraya gidin” dedi.

 

Fatura başörtüsüne

17 Mayıs 2006 - Danıştay İkinci Dairesi silahlı saldırıya uğradı. Saldırı “sokakta başörtüsü yasağı” olarak yorumlanan dava kararı ile ilişkilendirildi.

 

Başörtülü avukata çirkin saldırı

19 Mayıs 2006 -  İstanbul'da Bakırköy Adliyesi'nde 60 yaşlarında bir kadın avukat, “Sizin yüzünüzden hâkimler ölüyor. Ya başını açacaksın ya da gidip evine oturacaksın” diyerek başörtülü bir avukata saldırdı.

 

Başörtülüler protokolden atıldı

19 Mayıs 2006 -  Konya Beyşehir’deki 19 Mayıs kutlamalarının yapıldığı stadın protokolünde oturan başörtülü kadınlar, Garnizon Komutanı’nın tepkisi üzerine dışarı atıldı. Burdur’da ise İl Jandarma Komutanı, şeref tribününde oturan başörtülüleri görünce, törenden ayrıldı.

 

Başörtülüler sergiye alınmadı

25 Mayıs 2006 - Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen kongre ile birlikte aynı saatlerde açılan sergiyi gezmek için gelen başörtülü bayanlar görevlilerin uyarısı ile salona alınmadı.

 

Kadıköy Belediyesi’nden yasak

12 Haziran 2006 - Kadıköy Belediyesi’nin güvenlik görevlileri, su faturası ödemeye gelen bir kadını, çarşaflı olduğu gerekçesiyle belediye binasına almadılar.

 

ÖSS’de başörtüsü yasağı

18 Haziran 2006 - Öğrenci Seçme Sınavı, başörtülü öğrenciler için yine sıkıntı oldu. Birçok öğrenci, sınav kapısında güvenlik görevlileri tarafından başlarını açmaya zorlandı.

 

Medya folklorik örtüye de karşı

10 Temmuz 2006 – Tunceli’de TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın katıldığı bir açılış törenindeki gösteride öğrencilerin taktıkları folklorik örtüler, kartel medya tarafından “türban gösterisi” şeklinde haber yapıldı.

 

Başörtülü eş ayrımcılığı sürüyor

12 Temmuz 2006 - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, başörtülü eşlerin katılmasını engellemek için, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı'nın resmi açılış töreni öncesinde tüm konuklara “tek kişilik” davetiye gönderdi.

 

“Tesettür çağdışı”

22 Temmuz 2006 - MGK eski Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Kılınç, ordudan ihraç edilen subayların çoğunun gönderilme gerekçesinin eşlerinin başörtüsü ve özel hayatlarındaki dini aktiviteler olduğunu itiraf etti. Kılınç, tesettürü çağdışı olarak nitelendirip, kendilerine ters olduğunu söyledi.

 

Açık lisede başörtüsü yasağı kararı

11 Ağustos 2006 - Eğitim-Sen’in açtığı davayı karara bağlayan Danıştay öğrencilerinin yüzde 90’a yakını 20 yaşın üzerinde olan, bir kısmı da 50 yaşını geçen kişilerin okuduğu açık lisede başörtüsü yasağı uygulanmasını istedi.

 

İftar sofrasında yasakçılık

10 Ekim 2006 - Kayseri halkının yardımlarıyla üniversite öğrencilerine kampus yemekhanesinde verilen iftarda, başörtülü öğrenciler, iftar vaktine beş dakika kala güvenlik görevlilileri tarafından dışarı atıldı.

 

Türkiye yasakta model ülke oldu

16 Ekim 2006 - Financial Times; Tunus'ta, polisin başörtülü kadınlara başlattıkları girişim hakkında  yaptığı haberde sokaktaki başörtüsü yasağını “Türk usulü yasak” diye tanımladı.

 

Balolarda başörtüsü tavrı

29 Ekim 2006 – Samsun ve Sakarya’daki Cumhuriyet Balolarına başörtülü kadınların katılmasına tepki gösteren garnizon komutanları; beraberlerindeki subaylar ile birlikte baloları topluca terk etti.

 

Başörtülü öğrenci avı!

13 Kasım 2006 - Çukurova Üniversitesi'nde başörtülü öğrencilerin kimler olduğunu ve sayılarını tespit etmek amacıyla “fişleme” uygulaması başlatıldı.

 

CHP’lilerin başörtüsü tepkisi

15 Kasım 2006 - Kırklareli İl Genel Meclisinde, CHP'li üyelerin, oturumu izleyen yerel bir gazetenin muhabirinin başörtüsü takmasına tepki gösterdi.

 

“Başörtülüler dışarı” anonsu

24 Kasım 2006 - Malatya'da Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen Öğretmenler Günü kutlamasında, Garnizon Komutanı yaveri aracılığı “Türbanlılar ve başörtülüler dışarı” anonsu yaptırdı.

 

Başörtüsünü yere atıp çiğnediler

24 Kasım 2006 - Düzce'nin Kaynaşlı ilçesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde sahnelenen “Karalıktan Aydınlığa” adlı piyeste başörtüsü yere atılarak çiğnendi.

 

“Dinimizde tesettür yoktur”

4 Aralık 2006 - Kadıköy Belediyesi tarafından basılan ‘Temel Yurttaşlık Bilgileri’ kitabında “Dinimizde tesettür yoktur” şeklinde asılsız ifadelere yer verildi.

 

Başörtülü öğretmene soruşturma

5 Aralık 2006 - Aydın'da bir ilköğretim okulu öğretmeni hakkında, “türbanlı olarak derse girdiği” iddiasıyla soruşturma açıldı.

 

Başörtülü diye kanını almak istemediler

7 Aralık 2006 - Hacettepe Hastanesi'ne kan vermeye giden başörtülü bir kadın, hemşirenin “Bu kıyafet ne? Bunu camide giyin ama bununla buraya gelmeyin. Burası kamu kurumu bir adabı var” tepkisiyle karşılaştı.

 

Başörtülü personel avı

9 Aralık 2006 - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul’daki bazı belediyelerde başörtülü eleman çalıştırıldığı yönündeki iddialar üzerine derhal inceleme yapılması talimatı verdi.

 

Yalan haber faciası

18 Aralık 2006 – “Tesettür faciası” başlığıyla başörtülü 2 doktorun testis ultrasonu çekmediğini ileri süren Hürriyet yalanlandı. Haberin başörtülü doktorlara yönelik bir iftira olduğu ortaya çıkarken, haberde yer alan birçok bilginin de gerçeği yansıtmadığı anlaşıldı.

 

Cumhurbaşkanı, kapıcıdan istihbarat topluyor

22 Aralık 2006 - Cumhurbaşkanı Sezer'in, hükümetin kararnamesini köşke yolladığı TRT Genel Müdür adayı Ruhi Özbilgiç hakkında oturduğu evin kapıcısından istihbarat topladığı ve müsteşar yardımcısının eşinin başörtülü olup olmadığını sorduğu ortaya çıktı.

 

 

Raporun tam metnini adresimizden indirebilirsiniz.

http://www.sakaryadayanismaplatformu.org/basortusu_2006.rar 

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?