banner39

'Başörtüsüne serbesti Türkiye için gerekli'

İsveç'in eski Ankara Büyükelçisi, "Başörtüsü düzenlemeleri, Türkiye için zaten gerekli bir şey " dedi.

Arşiv 21.02.2008, 09:54 21.02.2008, 16:12
'Başörtüsüne serbesti Türkiye için gerekli'

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliği konusunda Stockholm'de bir konferans veren İsveç'in Türkiye eski Büyükelçisi Cornell, başörtüsüne serbestiyet getirilmesi düzenlemeleri için kesin konuştu. Cornell, "Bu, Türkiye için gerekli bir şey zaten" açıklamasında bulundu.

"Türkiye Avrupa'nın eşiğinde" isimli bir kitabı bulunan İsveç'in Türkiye Eski Büyükelçisi Erik Cornell Stockholm'de "AB, Türkiye'yi kabul etmeye hazır mı?" başlıklı bir konferans verdi. Konferansa İsveç'in en büyük eğitim federasyonu olan ABF'nin evsahipliği yaparken organizasyonda ABF, İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu ve Anadolu Kültür ve Sanat Merkezi ile işbirliği yaptı.

Bu zamana kadar Türkiye'nin AB üyeliğine hazır olup olmadı sorgulanırken, farklı olarak bu konferansta "AB'nin Türkiye'ye hazır olup olmadığı" hususu ele alındı. Erik Cornell, AB'nin artık Türkiye'yi almaya hazır olması gerektiğini söylerken, şöyle konuştu:

"Değişik kültürlerle bir arada yaşayacaksan, barışçıl bir toplum olmak istiyorsan; Türkiye'yi AB'ye alacaksın. Almazsan; Türkiye'yi Suudi Arabistan'ın, Ortodoks Müslümanlığın kucağına itmiş olursun. Bu da hiçbir medeni toplu çıkarına olmaz. AB; dinler içinde değil, dinler arasında olmalı. O yüzden de Türkiye'nin AB'de olmasında herkesin çıkarı var. Tabii ki bunun prosedürleri var. Anadolu insanları da bu düşünceye alışması lazım."

Türkiye'de de milliyetçi ve Atatürkçü partilerin AB'ye karşı olduklarını söyleyen Cornell, "Eski Atatürkçü partiler, İslami demokratik bir partinin Türkiye'yi AB'ye sokması durumundan dolayı istemiyorlar sanırım." şeklinde bir görüş ileri sürdü.

"BU, TÜRKİYE İÇİN GEREKLİ BİR ŞEY ZATEN"

Konferansın soru cevaplar kısmında, Eski Büyükelçi Cornell'e, Türkiye'de üniversitelere başörtülü girilmesinin önünü açmak için yapılan düzenleme hatırlatıldı. Bu düzenleme hakkındaki görüşlerinin sorulması üzerine Cornell, "Bu, Türkiye için gerekli bir şey zaten." şeklinde net bir cevap verdi.

Türkiye'deki din özgürlüğünün tarihi sürecine değinen Cornell, Osmanlı halifeliği döneminde Hıristiyanların bile daha rahat olduğunu ve Hıristiyan olmanın daha kolay olduğunu, her haklarının olduğunu belirtti. Atatürk'ün, bütün tarikatların özel haklarını durdurmasıyla birlikte, Hıristiyanlar da dâhil, inananların özel haklarına sınırlamalar geldiğini iddia eden Cornell, 1950'den sonra dini düşünceye özgürlük ve serbestlik konusunda bir genişlemenin başladığını belirtti. Ayrıca, Cornell, "Din özgürlüğünün bütün AB'de eşitlik sağlanması gerekir. O zaman işte üzücü başörtüsü meselesi gündeme geliyor." şeklinde bir eklemede bulundu.

Türkiye'deki kadın haklarına da değinen Cornell, Türkiye'de sürekli olarak kanunlar yazıldığını, reformlar yapıldığını ama uygulanmadığını söylerken, "Önemli olan kuralların yazılması değil, uygulanması" şeklinde konuştu.

Türkiye'de taraflar arasında sürekli olarak elektriklenme olduğuna değinen Cornell, "Kemalistler tarafından din özgürlüğü konusunda sürekli olarak sınırlamalar olmuştur; kısıtlamalar var" diye konuştu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?