banner39

Başörtüsünü yakan öğrenciler okuldan atıldı

Avusturya'da başörtüsünü yakmaya çalışan öğrenciler okuldan atıldı.

Arşiv 01.10.2009, 13:46 01.10.2009, 14:40
Başörtüsünü yakan öğrenciler okuldan atıldıDünya Bülteni / Haber Merkezi

Avusturya'nın Graz eyaletinde bir Müslüman kız öğrencinin başörtüsünü yakmaya çalışan arkadaşları okuldan atıldı.

Avusturya'nın Graz Eyaleti'nde bir Müslüman kız öğrencinin başörtüsünü başındayken yakan sınıf arkadaşı iki kız, okuldan atıldı.

Avusturyalı kızlar Heike K. ve Sabrina E., 15 yaşındaki Müslüman sınıf arkadaşları Diana B.'yi önce sıkıştırmış ve daha sonra da başörtüsünü yakmışlardı. Yapılan müdahale ile başörtüsü fazla yanmadan söndürülmüştü. Olay, Graz Eyaleti'nde Katolik Yardımlaşma ve Dayanışma Örgütü Caritas'a ait olan bir ekonomi meslek lisesinin düzenlediği bir gezi esnasında yaşanmıştı.

Diana B. arkadaşlarından korktuğu için olayı ancak bir gün sonra annesine söyleyebildi. Durumu okula bildiren mağdurun annesi Sieglinde B. okulun olayı geçiştirmek istemesi üzerine polise giderek şikayette bulundu. Konuyla ilgili basına açıklama yapan Sieglinde B. "Okul önce olayın üstünü kapatmaya çalıştı. Sadece çocuklara yazılı ihtarname gönderildi. Bu ceza beni tatmin etmedi. Kızımın başında zor yanan kumaştan bir başörtüsü vardı. Ya olmasaydı, (tamamen) tutuşsaydı." diyerek tepkilerini dile getirdi.

Avusturya medyasının haberine göre, okul yönetimi olaya karışan iki kızdan bugün sınıfın önünde arkadaşlarından özür dilemelerini istedi. Ancak kızlar bu talebi kabul etmemekle birlikte Okul Müdürü Evelyn Awad'a saygısızlık içeren hareketlerde bulundu. Bunun üzerine, okul idaresi, Heike K. ve Sabrina E.'ye disiplin cezası vererek, iki öğrenciyi de okuldan attı.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?