Başörtüsüyle Meclis'te yemin etti

Başörtüleri nedeniyle Türkiye'de kadınlar bir çok alandan dışlanırken Brüksel'de iki başörtülü mecliste.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Başörtüsüyle Meclis'te yemin etti

Brüksel'de belediye meclisine seçilen türbanlı iki Türk'ten biri "kamusal alan" deyip başını açıp yemin etti. Diğeri "Beni türbanımla seçtiler" diyerek çıkarmadı.

Türkiye'deki kamusal alan tartışması Avrupa'nın göbeğindeki Belçika'ya sıçradı. Başkent Brüksel'in Türk mahallesi olarak bilinen Schaerbeek Belediye Meclisi, 10 Türk kökenli üyesi ile yemin ederek görevine başladı. Schaerbeek Belediye Meclisi'ne Hıristiyan Demokrat Partisi'nden (CDH) seçilen Türk kızı Mahinur Özdemir, türbanla meclise giren ilk politikacı oldu. Sosyalist Parti'nin (PS) türbanlı adayı Derya Alıç ise yemin törenine türbanını çıkartarak katıldı. Seçildiği gün SABAH'a yaptığı açıklamada, türbanla belediye meclisine girmesinin Türkiye'de de yankı bulacağının bilincinde olduğunu belirterek, "Partim ve Adalet Bakanı ile konuştuk, başörtümü çıkarmama kararı aldık. Kim ne derse desin başörtümü çıkarmayacağım" diyen Derya Alıç başı açık yemin etti. Derya Alıç, "Buirası kamusal alan" diyerek türbanını çıkardı.

'PARTİM TEKLİF ETTİ'
Belediye Meclisi'ne türbanla katılan ilk politikacı olan Mahinur Özdemir, "Türbanımı çıkarmam istenseydi yemin etmezdim" dedi. Partiye 2 yıldır üye olduğunu belirten Özdemir, "Partimin adaylık teklifini önce başörtülüyüm diye kabul etmedim. Partim başörtülü olarak aday olmamı kabul etti. Ben de seçim kampanyamı türbanla yaptım" diye konuştu. Seçimlerden önce "Dini oy için etmem. Ancak başörtüsü için oy verecekler beni tercih etsin isterim" dediğini hatırlatan Özdemir, "Bu benim yaşam tarzım. İnancım bu" dedi. Mahinur Özdemir'in yemin törenine türbanla katılmasında bir sorun olmadığını belirten Schaerbeek Belediye Başkanı Bernard Clerfayt, "Belçika yasalarında türbanla girilemez koşulu yok. Sadece meclis üyesi olan Özdemir'in türbanı bizim açımızdan sorun teşkil etmiyor. Ama encümen olsalardı sorun olurdu. Çünkü encümen, imzasıyla halkı temsil ediyor" dedi.

Dışarı çıkınca taktı

Seçim kampanyasını türbanıyla yapan Derya Alıç yemin törenine başını açarak katıldı. Kapatılan Fazilet Parti'li Merve Kavakçı'nın milletvekilliğinin düşürülmesini hatırlatarak, "Aynısı başımıza gelirse gerekirse Merve oluruz" açıklamasının sahibi Derya Alıç, Schaerbeek Meclisi'nde "Belçika Anayasası'na, Belçika Kralı'na ve halkına sadık kalacağı" yeminini ettikten sonra, "Günlük hayatında başörtüsü takmaya devam edeceğini ancak, Belediye'de başını açacağını" ifade etti. Alıç, belediye meclisi toplantısından çıkarken yeniden türbanını taktı ve "Artık kamuya açık alanlarda başım açık bulunacağım" dedi.
 
Sabah

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?