banner39

Başpiskopos: Sözlerimin arkasındayım

İngiltere'de Şeriat isteyen Piskopos Rowan Williams, şeriat çağrısının rastgele düşünülmüş bir fikir olmadığını söyledi.

Arşiv 10.02.2008, 15:30 10.02.2008, 15:45
Başpiskopos: Sözlerimin arkasındayım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya Anglikan Kilisesi Başkanı Canterbury Başpiskoposu Dr. Rowan Willams, İngiltere'de Müslüman toplum meselelerinin çözülmesi için bazı Şeriat kurallarının kabul edilmesi çağrısının ardından gelen tepkiler yüzünden aşırı bunaldığını belirtti.

Ezbere konuşmadığını, "çok iyi araştırdıktan" sonra bu çağrıyı yaptığını kaydeden Williams, Internet web sayfasında, kendini savundu.

Sitedeki yazıda, "Başpiskopos paralel bir yasal sisteminin yürürlüğe konmasını teklif etmiyor. Dini duyarlılık açısından mevcut düzenlemeler arasında anlaşılabilir bir uzlaşma yolları araştırıyor." denildi.

BBC'de perşembe günü yayımlanan ders ve mülakatının "tek ve laik" yasa sisteminin sınırları içinde dikkatli bir araştırma olduğunu belirten Williams, toplumdaki çeşitliliğin artması ile bu yasal sistemin dini "iddialara" da uyum gösterebilmesi gerektiğini söyledi.

Sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirten Başpiskopos Williams, "Mütalaalarım düşüncesiz bir şekilde acele ile oluşmuş değil bilakis çok iyi araştırıldı. Yasa uzmanlarına danıştım. Yahudi ve İslam yasa sistemleri konusunda bilgi ve tecrübesi olan insanlarla konuştum." dedi.

İngiltere Anglikan Kilisesinin Başkanı Rowan Williams, "Belirli durumlarda İngiliz yasa sisteminin yanısıra Şeriat yasasının bazı kısımlarının da kabul edilmesinin kaçınılmaz göründüğünü" söylemesinin ardından çok ağır eleştiriler almıştı.

Williams, Müslümanların evlilik ve miras gibi meselelerinde Şeriat yasasının yasal bir alternatif olarak resmen kabul edilmesi gerektiğini söylemişti. Bunun üzerine İngiltere'deki başlıca üç büyük parti, medya ve muhalefetteki bazı Müslüman gruplar sözlerine karşı çıkmışlardı.

'CANTEBURY BAŞPİSKOPOSU ŞÜPHESİZ EN AKILLILARDAN BİRİDİR'

Bu arada, başpiskoposa yönelik şiddetli tepkiler üzerine bazı Anglikan kilisesi liderleri Rowan Williams'a destek verdiler.

Piskopos Hulme Stephen Lowe, Williams'ın çağrısına yönelik "düşüncesiz tepkileri" kınayarak "Bazı insanlar ve özellikle medyanın bir kısmı tarafından alaya alınması ve yerilmesi tamamen utanç verici. Belki de şu ana kadar gördüğümüz en büyük ve en aydın Canterbury başpiskoposuna sahibiz. (Williams) şüphesiz bu ulusun en aklı başında olanlardan biridir." dedi.

Southwark Piskoposu Tom Butler de Williams'ın Şeriat meselesini gündeme getiren kişi olduğunu belirterek "Örneklerini Şeriat yasasına dayandırması şimşekleri çekti. Bu toplumumuz için hissi bir durumdur. Williams bu Şeriat meclislerinin zaten bazı yerlerde gayri resmi olarak var olduğunu söylüyor. Bu meclisleri İngiliz yasası altında resmileştirmek daha iyi olabilir. Böylece İngiliz yasasına bağlı olduğundan emin olabiliriz. Ancak pratikte gerçekten zor bir durum. " dedi.

İngiliz Müslüman liderler ise Williams'ın çağrısına şüphe ile yaklaşarak başpiskoposun sözlerinin yanlış anlaşıldığını söylediler.

Tartışmanın kontrolden çıkmakta olduğunu belirten Müslüman liderler, "Çünkü Williams'ın Şeriat'ın ceza ile ilgili kısmını değil medeni kısmını kastettiğini anlamadılar." yaklaşımında bulundular.

Williams'ın arkadaşları, BBC'ye, başpiskoposun gelen tepkiler üzerinde bir şok halinde olduğunu ve dehşete düştüğünü söylediler.

Yorumlar (1)
HUSEYIN SASMAZ 15 yıl önce
SLM.ONLARIN BIR PLANI VARSA ALLAH'INDA BIR PLANI VAR.ALLAH'IN PLANI YAMAN OLANIDIR.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?