banner39

Basra körfezi hazırlıkları...

ABD, Bush'un yeni Irak planını devreye sokmasının hemen ardından askeri hareketlilik arttı. Basra körfezi hazırlığı başladı iddiası...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Basra körfezi hazırlıkları...

Dün Irak'ta görev yapan 5 ranlı diplomatın göziltına alınmasından sonra şimdi de Basra Körferzine askeri yığınak yapma hazırlığında. Tüm bunlar akıllara ABD İranla savaşa mı hazırlanıyor sorularını akıllara getirdi.

Bir Amerikalı yetkilinin açıklamasına göre, bölgedeki Eisenhower uçak gemisinin yanına John C. Stennis uçak gemisi ve Patriot füzeleriyle donatılmış bir hava savunma taburu sevk edilecek.

Yetkili, "Aylarca sürebilecek bir sürece başlamaktan söz ediyorum" dedi. (Irak'ın işgal edildiği) 2003 yılından bu yana ABD'nin bölgede ilk kez iki hava-deniz grubu bulunduracağını belirten Amerikalı yetkili, ikinci hava-deniz grubunun sadece "kuvvet gösterisinde bulunmayacağını, operasyonlara destek vereceğini de" söyledi.

Başkan George Bush, önceki akşam yeni Irak politikasını açıklarken, ABD'nin Orta Doğu çıkarlarını kollamak ve güvenliği pekiştirmek amacıyla bölgeye takviye kuvvet yollayacaklarını söylemişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?