banner39

Basra'daki çatışmalar: 31 ölü, 88 yaralı

Irak güçlerinin Basra'yı silahlı gruplardan 'temizleme' operasyonu başlatmasından sonra Şii lider Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu milisleriyle güvenlik güçleri arasında gün boyu süren çatışmalarda en az 31 kişinin öldüğü açıklandı.

Arşiv 25.03.2008, 22:01 25.03.2008, 22:32
Basra'daki çatışmalar: 31 ölü, 88 yaralı

Irak'ın güneyindeki Basra'da, Şii milisleriyle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısının 31'e yükseldiği bildirildi.

Polis ve hastane kaynakları, Irak güçlerinin Basra'yı silahlı gruplardan "temizleme" operasyonu başlatmasından sonra radikal Şii din adamı Mukteda Essadr'a bağlı Mehdi Ordusu milisleriyle güvenlik güçleri arasında gün boyu süren çatışmalarda 88 kişinin de yaralandığını bildirdiler.

IRAKIN PETROL SANAYİ MERKEZİ: BASRA

Başkent Bağdat'ın 550 kilometre kadar güneyindeki Basra, ülkenin dev petrol sanayiinin merkezini oluşturuyor. Kentte istikrar, ülkenin özellikle ekonomik geleceği ve kente yapılacak yatırımlar bakımından önem taşıyor.

Bağdat hükümeti, Irak'ın ikinci büyük kentinde devlet otoritesini yeniden tesis etmek amacıyla sabahın erken saatlerinde operasyona girişmişti.

Basra, İngiliz güçlerinin aralık ayı ortasında çekilmesinden bu yana Şii grupları arasında egemenlik mücadelesine sahne oluyor.

Kaynak : AAYorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?