banner39

Başsavcı: Artık söz mahkemenindir

Başsavcı Yalçınkaya, dava sonuçlanmadan "parti kapatma ile ilgili yasa değişikliği olursa mahkeme de ona göre karar verir" dedi.

Arşiv 28.03.2008, 16:46 28.03.2008, 17:14
Başsavcı: Artık söz mahkemenindir


Türkiye Gençlik Konfederasyonu Başkanı Ferudun Cevahiroğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'yı makamında ziyaret ettiler.

Ziyaret sırasında, son dönem yaşanan siyasi gelişmelerden büyük kaygı duyduklarını belirten Ferudun Cevahiroğlu, Başsavcı Yalçınkaya'nı kapatma davası ile ilgili görüşlerini öğrenmek istediklerini söyledi.

"Ben, Yargıtay adına davayı açtım, Anayasa Mahkemesi'ne gönderdim. Artık söz mahkemededir. Anayasa Mahkemesi en iyi şekilde Türk milleti adına kararını verecektir" diyen Abdurrahman Yalçınkaya, gençlere basında çıkan haberler nedeniyle üzüldüğünü söyledi.

Yalçınkaya, "Son zamanlarda basında çıkan haberler nedeniyle çok üzülüyorum. Bıraksınlar da yargı görevini yapsın. Özel hayatıma giriliyor. Bu davayı açarken ben kimsenin etkisi altında kalmadım. Türkiye Cumhuriyeti adına açtım bu davayı" şeklinde konuştu.

Gençlik Konfederasyonu Başkanı Cevahiroğlu'nun, yaşanan gerginlik nedeniyle demokrasinin zarar görmesinden kaygı duyduklarını belirtmesi üzerine Yalçınkaya; "Demokrasi bizim için önemlidir. Ama Yargı da Cumhuriyetimizin teminatıdır. Yargı da gücünü Cumhuriyetten alıyor. Biz de gücümüzü halkımızdan, Cumhuriyetimizden alıyoruz. Bazı nedenler yüzünden, yapılan yanlış uygulamalar yüzünden davayı açmak zorunda kaldık. Şimdi söz Anayasa Mahkemesi'nindir" ifadelerini kullandı.

DEĞİŞİKLİK YAPAMAZLAR...

Abdurrahman Yalçınkaya, gençlerin, mahkeme süreci devam ederken Anayasa değişikliğine gidilmesi halinde ne olacağı yönündeki sorusuna ise,

"Anayasa değişikliğine cesaret edebileceklerini zannetmiyorum. Farzedelim ki yaptılar. Eğer kapatma davası bitmeden önce değişiklik yapılırsa Anayasa Mahkemesi de yeni duruma göre davayı gözden geçirecektir" karşılığını verdi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, "Türkiye Cumhuriyeti çok büyük devlettir. Bunu gençlere anlatın. Atatürk büyük güçlüklerle Cumhuriyeti kurmuştur. Ama ne yazık ki son zamanlarda ruhumuz çöktü. Siz gençler, Atatürk'ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyet ruhunu tekrar ayağa kaldıracaksınız" dedi.

Kaynak: Cafe Siyaset

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?