banner39

Başsavcı kapatma için Meclis'e başvuracak

Anayasa değişiklik teklifindeki siyasi partilerle ilgili düzenleme, Meclis Genel Kurul'undaki oylamadan geçti.

Arşiv 22.04.2010, 05:31 22.04.2010, 07:10
Başsavcı kapatma için Meclis'e başvuracak


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Zaman zaman sert tartışmalara sahne olan TBMM Genel Kurulu'nun Anayasa değişikliği maratonunun üçüncü gününde teklifin üç maddesi daha kabul edildi.

Kabul edilen maddeler arasında muhalefetin en çok karşı çıktığı üç maddeden biri olan parti kapatmaya ilişkin düzenleme de bulunuyor. Muhalefetin engelleme çabaları üçüncü günde de devam etti.

Engellemeler nedeniyle Genel Kurul açıldıktan yaklaşık 5 saat sonra anayasa teklifinin görüşülmesine geçilebildi.

MECLİS BAŞKANI ŞAHİN: BENİ ÖLDÜRTECEK MİSİNİZ?

Görüşmeler sırasında Barış ve Demokrasi Partili milletvekilleri ile Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin arasında sert tartışmalar yaşandı.

BDP Milletvekili Hasip Kaplan: "Uyarıyoruz, tepkimiz sert olur" sözü üzerine, TBMM Başkanı Şahin: "Sertleşip ne yapacaksınız beni öldürtecek misiniz" diye konuştu.

KAMER GENÇ’E UYARI CEZASI

Tunceli Bağımsız milletvekili Kamer Genç’in sık sık kürsüye müdahale etmesi üzerine Başkan Mehmet Ali Şahin, Genç’e uyarı cezası verdi.

İlk iki günde kabul edilen 5 maddenin ardından, 3 madde daha Genel Kurul'dan geçti. Maddeler arasında, tartışmalara neden olan siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin düzenleme de bulunuyor. Buna göre, ''Siyasi Partilerin Uyacakları Esaslar'' başlıklı 69. maddesi değiştiriliyor.

337 kabul, 72 retle geçen maddeyle, siyasi partiler hakkında kapatma davası, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın talebi üzerine, TBMM'de grubu bulunan her siyasi partinin 5'er üye ile temsil edildiği komisyonun üye tam sayısının üçte 2 çoğunluğu ve gizli oyla vereceği izin üzerine açılacak dava sonucunda, Anayasa Mahkemesi'nce kesin olarak karara bağlanacak.

Komisyona TBMM Başkanı Başkanlık edecek ancak, oy kullanamayacak. Komisyonun kararları, yargı denetimi dışında olacak.

İzin talebinin Meclis'e ulaşmasından itibaren 30 gün içinde komisyon oluşturulacak ve komisyon kararını izin talebinin Meclis'e ulaşmasından itibaren en geç 60 gün içinde verecek. Meclis'teki siyasi parti gruplarınca izin talebiyle ilgili görüşme yapılamayacak, karar alınamayacak.

DEVLET YARDIMI

Anayasa Mahkemesi, bu kapsamda, kapatma yerine dava konusu fiillerin ağırlığına göre ilgili partinin devlet yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakılmasına karar verebilecek.

Devlet yardımından yoksun bırakılma, bağlı olduğu kapatma davasının ve kararının usulüne tabi olacak ve tek başına dava konusu yapılamayacak.

Anayasa Mahkemesi'nde görülen parti kapatma davasında TBMM çalışmalarındaki oy ve sözler, ileri sürülen düşünceler ile idarenin eylem ve işlemleri partinin odak olup olmadığının tespitinde gözetilemeyecek.

SİYASİ YASAKLAR

Partinin kapatılması durumunda kapatmaya beyan ve faaliyetleriyle neden olan üyeler için daha önce 5 yıl olan siyasi yasak süresi 3 yıla indirilecek.

Siyasi partiler ile ilgili ''temelli kapatma'' değil, ''kapatma'' kararı verilecek. Kapatmanın önündeki ''temelli'' sözcükleri kaldırılacak.

Siyasi partilerin mali denetimi Sayıştay tarafından yapılacak.

KABUL EDİLEN DİĞER İKİ MADDE

Genel Kurul'da, Anayasa değişikliği teklifinin 6. maddesine 336 kabul, 70 ret oyu verildi.

Maddeyle, Anayasanın 53. maddesinin kenar başlığı ''Toplu İş Sözleşmesi ve Toplu Sözleşme'' şeklinde değiştiriliyor. Memurlar ve diğer kamu görevlileri, toplu sözleşme hakkına sahip olacak. Toplu sözleşme yapılması sırasında uyuşmazlık çıkması halinde taraflar Uzlaştırma Kuruluna başvurabilecek. Uzlaşma Kurulu kararları, kesin ve toplu sözleşme hükmünde olacak.

Toplu sözleşme hakkının kapsamı, istisnaları, toplu sözleşmeden yararlanacaklar, toplu sözleşmenin yapılma şekli, usulü ve yürürlüğü, toplu sözleşme hükümlerinin emeklilere yansıtılması, Uzlaştırma Kurulunun teşkili, çalışma usul ve esasları ile diğer hususlar kanunla düzenlenecek.

Anayasa değişikliği teklifinin 7. maddesine de 335 kabul, 69 ret oyu verildi.

Maddeyle, Anayasa'nın ''Grev Hakkı ve Lokavt' başlıklı 54. maddesinde değişiklik yapılıyor. Grev esnasında greve katılan işçilerin ve sendikanın kasıtlı veya kusurlu hareketleri sonucu grev uygulanan iş yerinde sebep oldukları maddi zarardan sendika sorumlu tutulamayacak. Siyasi amaçlı grev ve lokavt, dayanışma grevi ve lokavtı, genel grev ve lokavt, iş yeri işgali, iş yavaşlatma, verim düşürme ve diğer direnişlere ilişkin yasaklar kaldırılıyor.

Genel Kurul, bugün de teklifin 9., 10. ve 11. maddeleri için toplanacak.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?