banner15

Başsavcılık'tan 'Ertosun'u dinleme' soruşturması

HSYK üyesi Ali Suat Ertosun'un dinlendiği yönündeki iddialar üzerine Başsavcılık soruşturma başlattı.

Başsavcılık'tan 'Ertosun'u dinleme' soruşturması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyesi Ali Suat Ertosun ile ilgili tarışmalar hala devam ediyor. Tartışmaların şimdiki nedeni ise Ertosun'un dinlendiği ve takip edildiği yönünde.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HSYK Üyesi Ali Suat Ertosun'un, ''dinlenildiği ve takip edildiği'' iddialarının araştırılması ve sorumluların cezalandırılması istemiyle yaptığı suç duyurusu üzerine soruşturma başlattı.

Başsavcılık, Ertosun'un suç duyurusu dilekçesini işleme koydu. Soruşturma ''Basın Suçları Soruşturma Bürosu'' tarafından yürütülecek.

''Özel hayatı ve özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiği'' gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğunu belirten Ertosun, HSYK'nın yaz kararnamesi çalışmaları sırasında basında yer alan fotoğrafların, dinlenildiği ve takip edildiği şüphelerini güçlendirdiğini, fotoğrafta birlikte görüldüğü kişilerin de dinlenilip dinlenmediğinin ve takip edilip edilmediğinin tespit edilmesini istemişti.

Dinleme ve takibin hakim kararına dayanması gerektiğini ifade eden Ertosun, ''Şayet böyle bir şey yoksa, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 133, 134, 135, 136. ve 137. maddeleri ile 'özel hayatın gizliliği ve korunmasını' düzenleyen Anayasa'nın 20. maddesine muhalefet edildiğini'' kaydetmişti.

Ertosun, yapılacak soruşturma sonucunda, dinlenildiği ve takip edildiğinin tespit edilmesi halinde, bu eylemleri gerçekleştirenlerin kimler olduğunun, bu kişiler devlet görevlileri ise mahkeme kararları olup olmadığının belirlenmesini talep etmişti.

Ali Suat Ertosun, belirlecek kişilerin TCK'nın ilgili maddeleri gereğince cezalandırılmalarını istemişti.
Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 10:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35