banner39

Başsavcı'ya hukukçulardan tepki

Hukuçular, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Engin'e "Adaletin gözleri rütbeleri görmemek için kapalıdır" diye tepki gösterdi.

Arşiv 08.04.2010, 04:41 08.04.2010, 04:41
Başsavcı'ya hukukçulardan tepki


Balyoz operasyonunda tutuklamaların 25 generale uzanması ile durdurulmasını skandal olarak değerlendiren hukukçular “Hukuk önünde statü olmaz. Bu kararı verenler hakkında soruşturma açılmalı” görüşünde birleşti.

Balyoz operasyonu kapsamında 25’i general 70’e yakın muvazzaf askerin tutuklanmasını öngören yeni gözaltı dalgasını durduran ve operasyonu yürüten savcılar Bilal Bayraktar ile Mehmet Berk’i değiştirerek yerlerine yeni savcılar görevlendiren Başsavcı Aykut Cengiz Engin, bu kararının gerekçesini star’a, “Muvazzaf 25 general ve amiralin yakalanmasını istiyorlardı. Bunun sonuçlarını düşündük ve savcıları değiştirdik” sözleriyle açıkladı. Ancak bu açıklama, tartışmalara yenilerini ekledi.

Yargı mensupları, Başsavcı Engin’in bu açıklamasını “talihsiz” olarak niteledi ve “hukuk dışı” buldu. İşte asker ve sivil savcıların Engin’in son açıklamalarına ilişkin değerlendirmeleri:

MEVKİLER VE ŞÖHRETLER DÜŞÜNÜLMEZ

Emekli Hakim Albay Ümit Kardaş: Kişilerin hukuk önünde statüleri, rütbeleri, mevkileri, şöhretleri, paraları ve sermayeleri düşünülmez. Cumhuriyet de eşit yurttaş temeline dayanır. Herkes aynı mevzuatla aynı kanunlarla yargılanır. Bunu normal vatandaşa yapıyorlar. Ona bakarsanız BDP de karşı çıkıyor KCK operasyonlarına, belediye reislerini alıp götürüyorlar, yargı hiç bu kadar cevval davranmıyor. Eğer savcılar görevlerini kötüye kullanmışsa soruşturma açmak lazım. Ama Başsavcı lüzum üzerine böyle bir işe giriyorsa suç işlemiş olur. Mesela delillerin yok edilmesi söz konusu, bunun zararını kim karşılayacak? HSYK’nın bu savcıyı görevden alması söz konusu olmalıdır. Yaşanan şey, hukuk değil siyaset. Yargı da siyasi alanda mücadele veriyor.

BU KARARIN HUKUKLA ALAKASI YOK

Emekli Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek:

Eğer suç teşkil eden bir eylem varsa, suçluların makamına, rütbesine göre değil delillere göre karar verilir. Şüphelilerin toplumsal konumlarına baktığınız andan itibaren hukuk bitmiştir, orada ideoloji ve keyfiyet vardır.

Hakim Albay Mesut Kurşun: Hukuken tabiki öyle bir ayrım sözkonusu değil.

Eski DGM Savcısı Mete Göktürk: Böyle bir değerlendirme bana göre yanlış. Tutuklamaya yeterli kanıtlar varsa 25 de olur, 50 de olur. Bu ifadelerle gerekçe belirtmek hukuki değildir.   

Önce Metris ardından Silivri 

Balyoz soruşturmasında hakkında yakalama emri çıkarılan emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri tutuklandı. Nöbetçi İstanbul 10. Ağır Ceza’ya çıkarılan Tanyeri’nin hakkındaki yakalama emri, yüzüne okundu. Tanyeri, buradaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından cezaevine gönderildi. Soruşturma kapsamında daha önce tutuklanan eski MGK Genel Sekreteri Şükrü Sarıışık da Metris Cezaevi’ne ardından da Silivri Cezaevi’ne sevk edildi. Sarıışık’ın, Ergenekon sanıklarının bulunduğu L-4 bloğa konulduğu öğrenildi.

ESKİ GATA KOMUTANI TUTUKLU

Bu arada ‘Balyoz Planı’ kapsamında dün Nöbetçi 10. Ağır Ceza’ya sevk edilen emekli tümgeneraller Tuncay Çakan (eski GATA Komutanı) ve Behzat Balta ile emekli Tuğgeneral Halil Kalkanlı da tutuklandı. Emekli Albay Erdal Akyazan ise mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Yeni savcılar hızlı başladı

Balyoz Darbe Planı soruşturmasında görevli özel yetkili savcılar Mehmet Berk ve Bilal Bayraktar’ın yerine atanan koordinatör savcı Mehmet Ergül ve savcı Murat Yönder’in dosyayı hızla incelediği öğrenildi. Dosyada 5 bin sayfayı bulan konuşma ve ses kaydı bulunduğu ancak ana delil olan ‘Balyoz Eylem Planı’nın 11 sayfadan oluştuğu belirtildi. Yeni savcıların ana belgeyi incelediği, bir kaç gün içersinde soruşturmaya devam kararı almaları bekleniyor.

Selimiye tarihini okudular!

Balyoz Darbe Planı soruşturmasında ilginç bir detay ortaya çıktı. Savcılık, soruşturmada gözaltına alınan emekli Tuğg. Tuncay Çakan, Tümg. Abdullah Dalay ve Korg. Yurdaer Olcan’ın da aralarında olduğu bazı şüphelilerin ses kaydını aldı. Savcılar, seminer sırasında kendi adını söyleyerek konuşmaya başlayan komutanlara, adliyeye geldiklerinde  1. Ordu Komutanlığı’nın tarihçesi, Selimiye Kışlası’nın tarihçesi gibi yazı parçaları okuttu. Savcılar, adliyede alınan ses kayıtları ile seminere ait kayıtları karşılaştıracak.

Kaynak: Star

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?