banner39

Bathonea 2009'un en önemli keşifleri arasında

Küçükçekmece'deki Bathonea antik kenti, yılın en önemli 15 keşfi arasında gösterildi.

Arşiv 16.12.2009, 05:27 16.12.2009, 05:27
Bathonea 2009'un en önemli keşifleri arasında


Amerikan Arkeoloji Enstitüsü'nün yayınında, Küçükçekmece'deki Bathonea antik kenti, yılın en önemli 15 keşfi arasında gösterildi.

Küçükçekmece'deki Bathonea antik kenti, Amerikan Arkeoloji Enstitüsü'nün yayınında, 2009'un dünyadaki en önemli keşifleri sıralamasında ilk 15 içinde yer aldı.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, konuya ilişkin, söz konusu enstitüden gelerek incelemeler yapan Dr. Mark Rose bir yazı kaleme aldı.

Rose, yazısında, Kocaeli Üniversitesi'nden Doç. Dr. Şengül Aydıngün başkanlığında gerçekleştirilen kazılarda, Türk ve uluslararası üniversitelerden pek çok bilim adamının yer aldığını belirtti.

Mark Rose, ''Küçükçekmece lagün gölünün hem kıyılarında hem de bizzat içinde kalıntılar var. Klasik dönem kalıntıları iki adet liman ve kilometrelerce uzanan sahil duvarlarını da içeriyor. Büyük olan liman, uzun dalgakıranı ve feneriyle milattan önce 4. yüzyıla tarihlenebilir. Önemli bir liman olduğu açık bir şekilde görülüyor.

Daha sonraya tarihlenen kalıntılar arasında Helenistik çanak-çömlek parçaları da var. Milattan önce 2. yüzyıla ait Korint sütun başlığı ise bu döneme ait önemli bir binanın varlığına işaret ediyor. Çok etkileyici, geniş ve çok iyi döşenmiş bir Roma yolu da bulundu. Arkeologlar yolun, Roma imparatorluk yollarından 'Via Egnetia', yani imparatorluğun önemli arterlerinden biri olduğuna inanıyorlar'' ifadelerini kullandı.

Yazısında, alanın şu anda tarım arazisi olarak kullanıldığını da belirten ve ''belki de bütün bölgenin bir arkeolojik parka çevrilmesinin düşünülmesi gerektiğine'' vurgu yapan Rose, ''Böyle yapılırsa çok büyük öncü bir çalışma olacaktır'' dedi.

"İSTANBUL AÇISINDAN ÖNEMLİ"
İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili de konuya ilişkin açıklamasında, ''Dünyanın arkeoloji alanında en saygın Amerikan Arkeoloji Dergisince Ocak/Şubat 2010 sayısında, tüm dünyada yapılan on binlerce arkeolojik çalışma içinde, Kocaeli Üniversitesi başkanlığında yürüttüğümüz İstanbul Küçükçekmece kazılarımızın ilk 15 içinde gösterilmesi, İstanbul açısından son derece önemlidir.

Bu kazı çalışmalarının devamı için kaynak arayışları devam etmektedir. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'na proje sunulmuş olup, ajansın bu doğrultuda karar almasını umuyor ve çalışmaların tekrar başlamasını arzuluyoruz'' şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?