banner15

Batı Basınında Fransa Olayları

İngiliz gazeteleri, Fransa'da artık başkent Paris dışındaki kentlerde de görülen şiddet olaylarına geniş yer ayırmış. Fransız hükümetine en sert eleştiri Independent'tan gelmiş. Gazete manşetinde Fransız Devrimi'nin üç sloganından yola çıkarak Fransa'

Batı Basınında Fransa Olayları

The Independent gazetesi bugünkü manşetinde Fransız Devrimi'nin üç sloganından yola çıkarak Fransa'nın bugünkü durumunu yorumlamış.

Independent'ın, sloganlar eşlğindeki yorumları şöyle:

-Özgürlük (Fransız Müslümanların okullarda başörtüsü takmaları yasaklandı)

-Eşitlik (Fransa'da beyaz olmayanlar arasında işsizlik oranı, beyazların muhtemelen iki katı)

-Kardeşlik (Fransa hükümeti, bütünleştirme politikalarının başarısız olduğunu kabul ediyor)

-Ve gerçek (Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Fransa çapındaki ayaklanmalar sonrası düzeni yeniden tesis sözü veriyor)

Independent başyazısında da "Sosyal farklılıktan doğan şiddet" demiş. Gazete Başbakan Dominique De Villepin ve İçişleri Bakanı Nicholas Sarkozy'nin, şiddet olaylarını 'siyasi bir futbol maçına' çevirdiklerini söylüyor. Independent yazarı Maria Dejevsky yazısında "Fransa yanıyor" demiş ve eklemiş: "Çünkü siyasetçileri göçmenlerinin sorunlarını görmezden geldi".

'İsyanlar, yılların patlaması'

Fransız gazeteci Naima Bouteldjia'nın Guardian'daki yazısının başlığı "Varoşlardaki patlama". Bouteldjia Fransa'yı sarsan isyanların yıllardır süren 'ırkçılık, yoksulluk ve polisin zalim uygulamalarının' sonucu olduğunu söylüyor. Yazıda dikkat çekici bazı satırlarsa şöyle: "Olayların başladığı Clichy-sois-Bois'de yaşayanların yarısı 20 yaşın altında. İşsizlik oranı yüzde 40'ın üstünde. Bölgede her gün kimlik kartları sık sık kontrol ediliyor, polisin tacizi gözleniyor. Zaten Uluslararası Af Örgütü de, Nisan ayındaki raporunda, Fransız polisini, Afrika kökenli gençlerin kimlik kartlarını kontrol ederken takındığı sert tutumdan dolayı eleştirmiş, polislerin davranışları nedeniyle genelde cezalandırılmayacaklarından emin olduklarını belirtmişti".

İki polis ağır yaralı

Fransa'da başkent Paris'te başlayıp diğer kentlere de yayılan şiddet olaylarının 11. gününde polise ateş açıldı. Paris'in güneyindeki Grigny'de polisle sayıları 300'ü bulan göstericiler arasında çatışma çıktı. Çatışmada 30'dan fazla polis yaralandı. Yaralı polislerden ikisinin durumlarının ağır oldukları açıklandı. Yetkililer polislerin kendileriyle çatışmakta kararlı çetelerin saldırısına maruz kaldıklarını söyledi. Fransa'nın çeşitli kentlerinde çıkan olaylarda yüzlerce araç yakıldı. Toulouse kentinde polis göstericileri dağıtmak için gözyaşartıcı gaz kullandı. Orleans, Rennes ve Nantes kentlerinde de şiddetli saldırılar görüldüğü bildiriliyor. Paris'teki muhabirimiz Lucy Williamson, şiddet olaylarında sonunda hedef olmanın Fransız polisini kaygılandırdığını söylüyor.

Chirac: Önceliğimiz kamu düzeni

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac kamu düzeninin yeniden sağlamanın hükümetinin kesin önceliği olduğunu belirtti. Jacques Chirac, Fransa devletinin şiddet ve korku yaymak isteyenlerden güçlü olmakta kararlı olduğunu vurguladı. Chirac olayları çıkaranların tutuklanacaklarını, yargılanacaklarını ve cezalandırılacaklarını söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı bu aşamada olayların son bulması için 'herşeyden önce eşitliğe ve hukukun üstünlüğüne' ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Jacques Chirac, olayların başladığı 27 Ekim'den bu yana kamuoyu önünde bir açıklama yapmadığı için muhalif siysetçilerce eleştirilmişti. Chirac'ın daha önce açıklamaları ise sözcüsünce yapılmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48