banner15

'Batı-İslam Ayrılığı Derinleşiyor' Uyarısı

Malezya Başbakanı Abdullah Ahmet Bedevi, Müslüman dünyası ve Batı'ya çağrıda bulunarak 'eşitler olarak bir diğerinizi tanıyın' dedi. Batı'da İslam'ın 'kötülenmesini' kınayan Bedevi, herhangi bir dinle alay edilmesine son verilmesini i

'Batı-İslam Ayrılığı Derinleşiyor' Uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da düzenlenen "İslam adına kim konuşuyor? Batı adına kim konuşuyor?" adlı konferansına İslam dünyasından ve Batı'dan birçok düşünür iştirak etti. Konferansta konuşan Malezya Başbakanı, Batı'nın hegemonyasına ilişkin müslümanların korkusu ile Irak ve Afganistan'daki savaşların terörizmi beslediğini söyledi. Bedevi, 'hegemonyanın yerini, saygı almalı' diye uyardı. Malezya Başbakanı Abdullah Badevi, Müslümanların ''Batı'nın hegemonyası ve Irak'la Afganistan'daki savaşların terörizmi beslediğini'' söyledi. Batılı ve İslam dünyasından düşünürleri biraraya getiren konferansın açılışında konuşan Bedevi, Batı ve İslam kültürleri arasında derin bir uçurum oluştuğu uyarısında da bulundu. Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da, Danimarka Büyükelçiliği'ne yönelik protesto gösterilerinin gölgesinde gerçekleştirilen konferanstaki konuşmasında, Bedevi, kültürlerin karşılıklı olarak daha iyi anlaşılabilmesi için Batı ve İslam düşünürlerinin birarada çalışmalarını önerdi. Batı'da İslam'ın 'kötülenmesini' kınayan Bedevi, herhangi bir dinle alay edilmesine son verilmesini istedi. Her iki tarafın birbirlerini klişeleştirmeleri çabalarında başarıya ulaştıklarını vurgulayan Bedevi, ''Batılıların Müslümanları doğuştan terörist olarak görmeye'' ve ''Usame bin Ladin'i İslam adına konuştuğuna inanmaya'' eğilimli olduklarını vurguladı.

''Batı'nın çirkin yüzü''

Malezya Başbakanı, Müslümanların da, Felluce, Cenin, Guantanamo ve Ebu Garib'de yaşananların sorumlularını ''Batı'nın çirkin yüzü'' olarak gördüklerini söyledi. Sorunu açık açık konuşmanın ve karşılıklı nezaketin yeterli olmadığını vurgulayan Bedevi, ''Hegemonyanın yerini karşılıklı saygı almalı'' dedi. "İslam adına kim konuşuyor? Batı adına kim konuşuyor?" adlı konferansta görüşlerini dile getiren Bedevi, 'İslami teröristler' kavramının ortaya atılmasının durumu daha da kötüleştirdiğini söyleyerek "Batı, İslam'ın Batı'ya nasıl davranmasını istiyorsa kendisi de İslam'a öyle davranmalı. İslam da aynı şekilde. Birbirlerini eşitleri olarak kabul etmeli ve tanımalılar. Saygı, mütekabiliyet ve eşitlik. Mutlu ve uyumlu ilişki için bunlar ön şartlardır" dedi. Malezya Başbakanı, Müslüman dünyaya aşırılığı reddetmeleri ve eğitim, bilim teknoloji ve kalkınmayı benimsemeleri çağrısı yaptı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48