banner39

Batı medyası İslamofobi'yi körüklüyor

IHRC'nın yayınladığı bir ankete göre çok sayıda İngiliz basın-yayın organının İslam düşmanlığı yaptığı kaydedildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Batı medyası İslamofobi'yi körüklüyor

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

 

Londra merkezli faaliyet gösteren İslami İnsan Hakları Komisyonu (IHRC)’nun yayınladığı rapora göre çok sayıda İngiliz medya organının İslam düşmanlığı yaptığına inanıyor.

 

“İngiliz Medyası ve Müslüman Tasviri” başlıklı raporda ankete katılanların %86’sı medyanın İslam düşmanlığı yaptığını, %16’sı da medyanın ırkçılık yaptığını düşünüyor. İngiliz Müslümanlar, medya sektöründe çalışan Müslüman sayısından ziyade yayınların içeriği ile daha çok ilgililer.

 

11 Eylül olaylarından önce de sinemalarda İslam’a karşı önyargının var olduğunu söyleyen

Yetkililer ve araştırmacılar, TV haberleri ve sinema gösterimlerindeki bilinçli İslam düşmanlığı ve sistematik önyargıya dikkat çektiler.

 

Çalışmanın sonuç kısmında medya yapımcıları arasında kültürel bir değişiklik ile genel ve doğru bir Müslüman tasvirine sahip yayınların yapılması gerektiği yer alıyor. Ayrıca Müslümanlar hakkında daha iyi haberler yapan ve yeniden düzenlenmesi gereken medya programlarının mümkün olabilirliği de vurgulanıyor.

 

Rapora başkanlık eden Prof. Said R. Ameli, medyada hala devam eden ırkçı söylemlere rağmen son yıllarda medyanın Müslüman tasvirlerinde iyiye gidiş olduğunu söyledi. Ameli, “Medya İslam Dünyası’na da itibar etmelidir” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?