banner39

Batı Şeria'da El Fetih'in Galibiyeti

Filistin'de yerel seçimler el-Fetih galip geldi. Sabra ve Şatila katliamlarıyla Filistin İntifadası'nın 5. yıldönümü nedeniyle Beyrut'ta düzenlenen törende İsrail ile ticari ilişkiler kuran Arap ülkeleri kınandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Batı Şeria'da El Fetih'in Galibiyeti

Filistin'de dün yapılan yerel seçimlerin son aşamasında Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın lideri olduğu El Fetih galip gelirken, Hamas da ağırlığını koydu. Yerel Seçimler Yüksek Komisyonu Başkanı Cemal El Şubeki, Batı Şeria'da 104 yerel meclisten 61'inin denetimini El Fetih'in, 28'inin denetimini Hamas'ın, 15'inin denetiminiyse diğer grupların elde ettiğini söyledi. Batı Şeria'da 82 kasaba ve köyde yapılan seçimler öncesindeki kamuoyu yoklamaları, Hamas'ın yüzde 30 oy oranıyla önde olduğuna gösteriyordu. 144 bin dolayında seçmen, Mayıs ayındaki ilk aşamanın aksine tek tek adayların yerine Filistinli gruplar tarafından belirlenen listeler için oy kullandı.

İki Filistinli şehid edildi

İsrail askerleri, Batı Şeria'da Filistinli 2 kişiyi öldürdü, 2 kişiyi de yaraladı. Filistin hastane kaynakları, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Nablus'ta bulunan Ballata mülteci kampında 2 Filistinlinin İsrail kurşunlarıyla hayatını kaybettiğini bildirdi. İsrail askerlerinin 1'i ağır 2 Filistinliyi de yaraladığı belirtildi. ldürülen ve yaralanan Filistinlilerin El Aksa Şehitleri Tugayı üyesi oldukları ifade edildi. Gece geç saatlerde meydana gelen olayla ilgili olarak İsrail ordusu henüz bir açıklama yapmadı.

Arap ülkelerine kınama

Sabra ve Şatila katliamlarıyla 2. Filistin İntifadası'nın yıldönümü nedeniyle Lübnan'ın başkenti Beyrut'a gelen İran Şura Meclisi Başkanı Haddad Adil, düzenlenen törende yaptığı konuşmasında, İsrail ile ticari ve ekonomik ilişkilere başlama aşamasında olan Arap ülkelerine gönderme yaptı. Haddad Adil, Şatila Mülteci Kampı'nda düzenlenen törende son dönemlerde İsrail ile gizliden gizliye ticari ve ekonomik faaliyetlere giriştiği öne sürülen Arap ülkelerine hitap ederek, "Bu yaptığınız, Filistin halkına karşı işlenen katliamları teyit etmekle aynı anlama gelir" diye konuştu.
İran'ın hükümet ve halk olarak, şimdiye kadar Filistin sorunu karşısında takındığı tavrın bundan sonra da devam edeceğini söyleyen Adil, "Uluslararası arenada Filistinliler lehine alınan kararların tümü ve özellikle de mültecilerin geri dönüşüyle ilgili kararlar İran tarafından desteklenmiştir" dedi. "İsrail'in Filistin direnişi karşısında hezimete uğrayıp, Gazze'den çekilmek durumuna düştüğü bugünlerde Sabra ve Şatila mülteci kamplarında olmanın kendisi için ayrı bir anlam taşıdığını" dile getiren Adil, Filistinlilerin, topraklarının geri kalan kısmını da özgürleştirmek için intifadaya devam edeceklerini ifade etti.
Sabra ve Şatila mülteci kamplarının bağlı bulunduğu Ghibeyri Belediyesi Başkanı Said Hansa da konuşmasında, İran'ın kendilerini şimdiye kadar maddi ve manevi anlamda desteklediğini, bu yardımlarından dolayı Tahran yönetimine teşekkür etti.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?