banner15

Batı Şeria'ya İsrail Kılıcı

İsrail'in Gazze Şeridi'nden geri çekilmeden önce, Batı Şeria'nın üçte birini Filistinliler’e yasaklayan yeni bir ilhak planı yaptığı ve bu planı önümüzdeki günlerde yürürlüğe sokacağı bildirildi.

Batı Şeria'ya İsrail Kılıcı

Gazze Şeridi’nden geri çekilen İsrail, bu arada Batı Şeria ile ilgili ilhak planlarını hayata geçirmeye başladı. Haaretz gazetesinde dün yayınlanan habere göre İsrail, geçen yıl, Batı Şeria’nın doğu kesmini, bölgenin geri kalanından “koparma” sürecini tamamlıyor. Batı Şeria’dan koparılan bölümde, Ürdün Vadisi de bulunuyor.

İlhak planına göre, Batı Şeria’nın, Ürdün Vadisi de dahil doğu bölgesinin tamamı İsrail’in kontrolüne geçecek ve Filistinliler’in bu bölgeye girmesi kesinlikle yasaklanarak, dünya ile ilişkileri tamamen kesilecek. İlhak planına göre, Filistinliler’e yasaklı olan bölge Ürdün Vadisi’den Ölü Deniz’e ve Batı Şeria Dağları’na değin uzanan, Batı Şeria’nın üçte birlik bölümü olacak.
 
Yeni değil
 
Aslında söz konusu ilhak planı ve yasak yeni bir konu değil. Filistinliler’in, II. İntifada’nın başlamasından (2000) hemen ardından Batı Şeria’nın doğu bölümüne girmeleri yasaklanmıştı. Ancak bu durum, Filistin Ulusal Yönetimi’nin, İsrail hükümetine “güvenlik” taahhütü vermesi üzerine 16 Mart 2005 tarihinde değişmiş ve Filistinliler’in bölgeye kısmen de olsa giriş yapmasına karar verilmişti.
Ancak, İsrail ordusu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “son dönemdeki intihar saldırılarını” ve “güvenlik sorunlarını” bahane ederek, bölgenin yeniden Filistinliler’e kapanmasına karar verildiğini belirtti. Geçen yıl yapılan ilhak planının “politik nedenlerle” uygulamaya geçirilmediğini belirten İsrail Ordusu, sorunun “güvenlik” ile ilişkili olduğunu ileri sürdü. Bölgedeki kaynaklar ise, Batı Şeria’nın doğu bölgesinin Filistinliler’e kapanması planlarının, “Hamas’ın iktidara gelmesi ve Gazze Şeridi’nden çekilme planları” ile doğrudan ilişkili olduğuna dikkat çektiler.
 
Kısır döngü
 
İlhak uygulaması, Filistin cephesinde tepkilere neden oldu. Filistin’e giriş-çıkış açısından hayati önemi bulunan Allenby Köprüsü’nün ilhak edilen bölgede olduğunu belirten Filistinli kaynaklar, Ürdün Vadisi’nin Filistinliler’e kapatılması halinde Filistin’in dünya ile tek bağının da kopacağına dikkat çektiler.
Batı Şeria’nın Filistinliler’e yasaklanmasının ardından, giriş-çıkışlar için tek alternatifin Eriha bölgesi olacağını belirten Filistinli kaynaklar, “Eriha’da da, onlarca kontrol noktası var. İsrail askeri noktalarından geçmek neredeyse imkansız. Acil bir durum olduğunda dahi, geçişe izin verilmiyor. Zaten Eriha üzerinden de, ancak Ouya’ya yönlendiriliyorsunuz. Bu da, yolunuzun tekrardan Ürdün Vadisi’ne düşmesi anlamına geliyor” diye konuştular.
 
Arada sıkışacaklar
 
Planının tamamen uygulamaya geçilmesi halinde, Batı Şeria’nın doğu bölgesindeki Filistin köyleri Tubas ve Tamun’da yaşayanların tamamen tecrit edileceğini ve “hapsedileceğini” belirten Filistinli kaynaklar, bu bölgede yaşayan Filistinliler’in yakınları ile görüşmelerinin bile imkansız hale geleceğini vurguladılar. İlhak planı yüzünden, ekonomik durumu zaten kötü olan Filistinliler’in tek geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık işlerini yapamayacakları belirtilirken, “Batı Şeria’nın doğu bölgesinde çiftçilik ve hayvancılık yapan binlerce Filistinli, bölgenin batı kütüklerine kayıtlı olmalarına rağmen, tecrit edilecekler. Bu insanlar, ne evlerine dönebilecek, ne de bulundukları yerde insani standartlarda yaşayabilecekler. Arada sıkışıp kalacaklar” diye konuştular.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48