banner39

Batı Şeria'ya yeni bir Filistin taburu daha

Ürdün'de eğitimlerini ABD'li komutan gözetiminde tamamlayan Filistinli askerlerden bir kısmı bugünden itibaren Batı Şeria'ya dönmeye başladı.

Arşiv 28.05.2008, 14:55 28.05.2008, 16:11
Batı Şeria'ya yeni bir Filistin taburu daha


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

600 Filistinli askerden meydana gelen tabur, Ürdün'deki eğitimlerinin tamamlanmasından sonra bugünden itibaren Batı Şeria'da konuşlanacak.

Ürdün'de eğitim alan Filistinli askerlerin nereye konuşlanacağına İsrail ordusu karar veriyor. Bir başka Filistinli tabur ise geçen ay Cenin bölgesinin güvenliğini üstlenmişti.

Jerusalem Post gazetesine göre, Ortadoğu'da barış müzakerelerini organize eden uluslararası Ortadoğu Dörtlüsü temsilcisi Tony Blair'in formüle ettiği Cenin planı, Filistin Yönetimi kuvvetlerinin kanun hakimiyeti ve düzeni koruyup koruyamayacağının ve "terörizmi" engelleyip engelleyemeyeceğinin bir bir testi olacak.

Cenin planına göre, Jenin bölgesinde Filistinli iş adamlarının hareketlerindeki kısıtlamalar hafifletildi. Ürdün'den dönen askerlerin tam nereye konuşlanacaklarına karar verilene kadar askerler Eriha'ya yerleşecek.

İsrailli yetkililer, Pazar gününden itibaren üçüncü bir Filistinli taburun da eğitim için Ürdün'e geçeceğini bildirdi.

Filistinli askerler Ürdün'de bölgedeki ABD güvenlik koordinatörü olan General Keith Dayton'un gözetimindeki Amerikalı paralı askerler tarafından eğitiliyor.

Salı günü, Batı Şeria Sivil Yönetim Başkanı General Yoav Mordechai ve OC Judea ve Samaria Tümeni Komutanı General Noam Tibon Ramallah'ta Filistin Yönetimi Sivil İşler Bakanı Hüseyin Şeyh ile görüştü.

Son yıllarda ilk kez Ramallah'ta bir koordinasyon toplantısı gerçekleşti.

'HAMAS VE İSLAMİ CİHAD'A KARŞI OPERASYON EMRİ VER'

İsrail ordusu yetkilileri Şeyh'ten Filistin Yönetimi Taburu'na Jenin'de "Hamas ve İslami Cihad'a karşı daha fazla eylemde bulunması" emrini vermesini istediler.

İsrail gazetesine göre, Filistin Yönetimi Taburu kanun hakimiyetini sağlama ve Hamas kuruluşlarını kapatma görevini etkili bir şekilde yerine getirirken henüz daha "teröristlerle" karşılaşmadı.

Cenin planına göre, İsrail ordusu bölgede "operasyon özgürlüğünü" muhafaza edecek. Ancak Filistin Yönetimi ile daha yakın çalışacak ve operasyonlarını yerel Filistinli komutanlarla koordine etme gayreti içinde bulunacak.

Jerusalem Post'un haberine göre, Şeyh, İsrail'e daha önce Dayton tarafından bildirilen fakat İsrail'in reddettiği Filistin isteğini bir kez daha tekrarladı.

Filistin Yönetimi temsilcisi Şeyh, İsrail tarafından zırhlı araçlar ve gece görüş dürbünleri ve Filistin Yönetimi'nin askeri bir haberleşme ağı kurması için elektronik sistemler istedi. Salı günkü görüşmede İsrailli yetkililer, konuyu değerlendireceklerini bildirdiler.


banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?