banner39

Batı ve Rusya arasında Kırım rekabeti hızlandı

Kırım'daki Tatarlar Yanukoviç'in bölgeye atadığı isimlerden rahatsız, Rusya ise batının bölgeye artan ilgisinden...

Arşiv 18.03.2010, 18:48 18.03.2010, 18:48
Batı ve Rusya arasında Kırım rekabeti hızlandı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna devlet başkanı Viktor Yanukoviç’in Simferopol’u ziyaret ederek yeni Kırım yöneticilerini kamuyona duyurması öncesinde Avrupa parlamentosunda da Kırım Tatarları meselesi gündeme taşındı. Rus Nezavisimaya Gazeta’nın haberine göre, önümüzdeki dönemde ABD, AB, Ukrayna ve Rusya arasındaki Kırım rekabeti daha da artacak.

Rus analistler, AB'ye yönelik suçlamalarda bulunarak, batının yarımadada huzurluk çıkarmak ve etkilerini artırmak peşinde olduğunu savundu. Rusya'nın iddiası, bugün itibariyle ABD ve AB’nin çıkarlarının Kırım Tatarlarının çıkarları ile örtüştüğü ve bu nedenle batı ülkelerinin Tatarlar'a destek verdiği yönünde...Bu maksatla İngiltere'nin bölgenin ekonomik gelişimi, Hollanda'nın ise sivil toplum örgütlerinin gelişim programları üzerine yoğunlaştığı kaydediliyor.

AB kaynakları ise, Kırım sorununun çözülmesi için Tatar meclisinin de Ukrayna yöneticileri ile eşit haklar altında görüşmelere başlaması gerektiğini savundu.

Öte yandan, Yanukoviç Kırım meclis başkanlığına Vladimir Konstantinov, başbakanlığa Vasili Djartı ve içişleri bakanlığına Anatoli Mogilev’i getirdi. Özellikle de Mogilev'in ismi Kırım Tatarlarının tepkisini çekti.

Yanukoviç ile yakın arkadaşlığı ile bilinen Mogilev Kırım’da bir dönem emniyet müdürü olarak görev yapmış, sivil halka yönelik uygulamaları ile tepki çekmişti. Kırım'daki Tatar teşkilatları iki yıl silahsız Tatarlara karşı binlerce asker, zırhlı araç gönderdiğini iddia ettikleri Mogilev'i Ukrayna Savcılığına şikayet etti. Olay, Kırım Tatarlarının topraklarına el konması üzerine eylem yapması ile başlamıştı.

Mogilev 2008 yılında Krımskaya Pravda gazetesinde yer alan bir makalesinde de Tatarları bölgeden süren Stalin’e övgüler yağdırdı. "Almanlarla iş birliği yapan Tatarlar'ın gerekli cezayı aldığını" savunan bir ismin böyle bir göreve getirilnmesine tepki gösteren Tatar meclisi başkanı Mustafa Cemilov, konuyu Avrupa Parlamentosu'nda gündeme getirdi. Tatar meclisi basın sözcüsü Liliya Müslimova da bölge sorunlarının Avrupa ülkeleri tarafından yakından takip edildiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?