banner39

Batı, yenilikleri Haçlılarla keşfetmiş

Avrupalılar İslam dünyasındaki yenilikleri Haçlı Seferleri ile keşfettiler. Haçlı seferleri sayesinde doğunun bilgi birikimi Avrupa'ya taşındı ve ciddi bir kültür alış verişi oldu. Özellikle Endülüs Müslümanlarının yunan kaynaklarını çevirmesi ve bunlar

Arşiv 25.03.2010, 13:30 25.03.2010, 13:30
Batı, yenilikleri Haçlılarla keşfetmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 Haçlı seferleri sayesinde doğunun bilgi birikimi Avrupa’ya taşındı ve ciddi bir kültür alış verişi oldu. Özellikle Endülüs Müslümanlarının yunan kaynaklarını çevirmesi ve bunların batılılar tarafından keşfedilmesi batının ilmi ve fikri gelişiminin seyrini değiştirdi. Yeni bir dönem açıldı. O güne kadar dünyanın düz olduğunu düşünen batılılar 14. y. yılda Paris’te dünyanın yuvarlak olduğunu açıkladı. Bu değişime bir takım teknik icatlar ve yenilikler de eklenince coğrafi keşiflere zemin hazırlanmış oldu. Böylelikle dünyanın yeniden şekillenmesi, yeni ticaret yollarının bulunması söz konusu oldu. 

Yeni ticari yollar bulmak, toprak parçaları keşfetmek için denizcilerin büyük denizleri aşması gerekiyordu. Fakat denizciler karayı  göremeyecek kadar açıldıklarında aynı noktaya geri dönmekte bir hayli zorlanıyordu. Yapılan ilkel hesaplamalarla kimi zaman boylam hesaplarında birkaç dereceye varan yanlışlıklar oluyordu. Bu durumda gemicilerin işini oldukça zorlaştırıyordu.

Mıknatısın bulunması ardından her gemicinin kullanabileceği pusula şekline getirilmesi,  uzaklığı ölçmeye yarayan Usturlap adlı  aletin Araplardan batılılara geçmesi, gemi çeşitlerinin artması  açık denizlere ve araştırmalara daha uygun olan karavel adlı  gemilerin yapılması, gemicilerin açık denizlere açılmasının  önündeki engelleri kaldırdı. 

Böylelikle yapılan bu icatlar ufak ve önemsiz görünse de, sonuçları  itibariyle hayli büyük ve etkisi günümüze kadar gelecek olan coğrafi Keşiflerin yapılmasına olanak sağlamıştır. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?