banner39

Batılı devletler Ruanda Soykırımı'nın baş aktörüdür

Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, Soykırımın 15. yılında, dünya güçlerini soykırımı izlemekle suçladı.

Arşiv 08.04.2009, 15:27 08.04.2009, 15:27
Batılı devletler Ruanda Soykırımı'nın baş aktörüdür


Ruanda Soykırımı'nın 15. yıldönümünde, Ruanda'da anma törenleri düzenlendi. Yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı anma töreninde konuşan Devlet Başkanı Kagame, Batılı devletleri eleştirdi.

Kagame, BM'in insanları ölüme terkettiğini söyleyerek, "Onlar da suçlu değil mi?" diye sordu. Kagame, Ruandalıların, korumaya geldikleri insanları ölüme terkedenlere benzemediklerini söyledi.

Batılı devletleri sert bir şekilde eleştiren Kagame, "Onlar hiç bir silah ateşlenmeden buradan ayrıldılar. Onlar (dünya güçleri) bu tarihin bir parçası ve soykırım temel nedenidirler" şeklinde konuştu.

Nyanza bölgesinde, soykırımdan önce Belçika'nın kampının bulunduğu yerde düzenlenen törende, soykırımdan arta kalan cesetler gömüldü.

Belçika'nın, askerlerine saldırı düzenlenmesiyle bölgeden çekilmesinden 4 gün sonra başlayan soykırımda, sadece Nyanza'da beş bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Soykrımdan kurtulanların kurduğu bir derneğin sözcüsü Benoit Kaboyi, Nyanza'nın uluslararası toplumun bittiği ve insanlığın öldüğü nokta olduğunu söyledi.

RUANDA'NIN SUÇLAMALARI

Ruanda hükümeti, daha önce de başta Fransa olmak üzere bir çok devleti ve BM'i soykırıma seyirci kalmakla suçlamıştı. Kigali yönetimi ayrıca, Fransa, Belçika, Kanada, Kenya ve Kongo'nun da aralarıdna olduğu bazı ülkeleri, soykırım suçlularına kucak açmakla da suçluyor.

1994 yılının Nisan ayında Ruanda Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana ve Burundi Devlet Başkanı Cyprien Ntaryamira'yı taşıyan uçağın düşürülmesi soykırımın fitilini ateşlemişti. Hutu isyancıların, ılımlı Hutuları ve azınlık Tutsileri katletmeleri 100 gün boyunca sürmüş, BM ve Ruanda hükümeti rakamlarına göre 1,2 milyon kişi soykırımda katledilmişti.

Kaynak: El Cezire

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?