banner15

Batılılar için Müslüman sergisi

Hollandalı Hıristiyanlar İsviçre'nin Basel kentinde 'Kentsel İslam' sergisi açıldı.

Batılılar için Müslüman sergisi

Avrupa’nın göbeği diyebi-leceğimiz İsviçre’nin Basel kentinde ‘Kentsel İslam’ sergisi açıldı. Hollandalı Hıristiyanlar tarafından açılan sergide İslamiyet, Müslüman gençlerin dilinden anlatılıyor. Serginin amacı, Avrupa’da İslam’a yönelik önyargıyı ortadan kaldırmak.

Kentsel İslam. Avrupa’nın göbeğinde, İsviçre’nin Basel kentinde açılan bir serginin adı bu. Sergi, Amerika’yı kana bulayan 11 Eylül olaylarının ardından Avrupa’da Müslümanlara karşı oluşan önyargıyı yıkmayı amaçlıyor. Avrupa’da bu amaçla şimdiye kadar çok sayıda sergi açıldı. Ancak ‘Kentsel İslam’ sergisi, bugüne kadar açılanlardan oldukça farklı. Sergiyi farklı kılan, iletilmek istenen mesajın direkt olarak Müslümanların kendileri tarafından verilmesi.

Sergide İslâm dini, Müslüman gençlerin kendi dilinden anlatılıyor. Ziyaretçiler İslamiyet’i, Müslüman gençlerin günlük hayatlarından kesitler eşliğinde tanıyor. Dört bölümden meydana gelen serginin her bir bölümünde, farklı ülkeden Müslüman bir gencin hayatı ve günlük yaşamı gözler önüne seriliyor. Gençler, Türkiye, Fas, Surinam ve Senegal’den, serginin Hollandalı Hıristiyan kurucuları tarafından rastgele seçilmiş. Toplumsal hoşgörü ve barış ortamı oluşturmayı amaçlayan Hollandalılar, sergiyi Avrupa’nın birçok kentine de taşımayı planlıyor.

Kentsel İslam’ın ilk bölümünde ziyaretçileri İstanbullu bir gencin, 28 yaşındaki Ferhat öğretmenin standı karşılıyor. Ferhat öğretmen, standın bir köşesinde yer alan ekrandan, ziyaretçilere İstanbul’da geçen günlük hayatını, fikirlerini ve dinini yaşayış tarzını anlatıyor. Kısa video filmini izleyen ziyaretçiler, İstanbullu bir gencin yaşam tarzına şahitlik ediyor. Serginin Türkiye’ye ayrılan bölümünde, günlük gazetelerden örnekler ve Atatürk köşesi de yer alıyor. Standın bir diğer köşesinde ise Türk televizyonlarında yayımlanan programlardan örneklerin yer aldığı video filmler gösteriliyor.

Diğer bölümlerde ise Faslı, Surinamlı ve Senegalli 3 gencin İslam’ı yaşayış tarzı ve fikirleri sergileniyor. Yine video filmleri eşliğinde gençler günlük hayatlarını anlatıyor. Gençlerin anlatımı, sergilenen kişisel eşyalarıyla destekleniyor. Müslüman gençlerin diğer dinlere bakışı ve insan ilişkileri konusundaki düşünceleri de yine objeler ve resimler eşliğinde ziyaretçilere sunuluyor.

Fas standında, bir genç kızın başını örtmeye nasıl karar verdiği, aile yapısı, evliliğe bakışı geliyor ekrana. Surinam standında da, yine Müslüman bir genç kızın arkadaşları ile ilişkileri, diğer dinlere bakışı sergileniyor.

Bir Afrika ülkesi olan Senegal standında, Senegalli gencin günlük hayatı ve dinini yaşayış tarzının, Afrika kültürünün yoğun etkisi altında olduğu gözlemleniyor. Değişik ülkelerden Müslüman gençlerin İslam dinini farklı şekillerde; ama aynı temel kaideler doğrultusunda yaşamaları gözler önüne serilen sergi, Avrupa’da İslam dinine yönelik önyargıyı ortadan kaldırma amacına uygun mesajlar da veriyor. Yoğun ilgiyle karşılaşan sergiyi gezen birçok Avrupalı, İslamiyet’i daha yakından tanıma imkanı bulduğunu ifade ediyor. İslam dini ile ilgili hiçbir fikri olmayanlar da sergi aracılığıyla Müslümanların hayat tarzını yakından tanıma şansı buluyor.

Serginin en son bölümünde ise İsviçreli Müslümanların tanıtıldığı bir oda var. Odanın duvarlarında İsviçre basınında Müslümanlarla ilgili çıkan haberler asılı. Alp dağlarının eşsiz manzarasının zemin olarak kullanıldığı bir diğer duvarın önünde ziyaretçiler, İsviçreli Müslümanlarla yine video filmler eşliğinde tanışıyor. Video filmler aracılığıyla anlatılan hikayelerde İsviçreli Müslümanlar, bu ülkede Müslüman olarak yaşamanın rahatlığını anlatıyor. Kentsel İslam sergisi, temmuz ayına kadar İsviçre’nin Basel kentinde açık kalacak.

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48