banner39

Batı'ya İnsan Hakları Eleştirisi

Gözaltına alınan kişileri teminat almadan ülkelerine iade eden ülkeler, İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından insan hakları ihlaline neden olmakla eleştirildi. Başta ABD, İngiltere ve Rusya gibi ülkelerin bulunduğu raporda Türkiye de bulunuyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Batı'ya İnsan Hakları Eleştirisi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Almanya, İngiltere ve ABD’nin de aralarında bulunduğu bir dizi ülkeyi, giderek daha çok sayıda terör zanlısını, işkence yapılan ülkelere teslim etmekle suçladı. Dün New York’ta 91 sayfalık bir rapor açıklayan örgüt yetkilileri, Batılı ülkelerin genel olarak zanlıları, işkence yapılmayacağına dair diplomatik teminat vermeyen ülkelere teslim etmeye eğilimli olduğunu belirttiler ve bu tutumun genel işkence yasağına zarar verdiğini kaydettiler.

Raporda, zanlıların gözaltında kötü muamele gördüğü ülkeler arasında Türkiye’nin de adı geçiyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, "Diplomatik teminatlar işkenceye karşı korumuyor" başlıklı bir rapor yayınladı ve Batılı ülkeleri insan hakları ihlallerine zemin hazırlamakla suçladı. Rapora göre İngiltere, ABD, Kanada ve Hollanda’nın da aralarında bulunduğu birçok Batılı ülke gözaltına aldıkları kişileri, insani muamele göreceklerinden emin olmadan ülkelerine iade ediyor.

Listede Türkiye de Var

Sayılan Batılı ülkeler arasında Almanya, Hollanda, Avusturya, Kanada, İsveç, İngiltere ve ABD bulunuyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporuna göre, zanlıların teslim edildiği ülkeler listesinde ise Cezayir, Mısır, Rusya, Suriye, Özbekistan ve Türkiye yeralıyor. Raporda söz konusu zanlıların ülkelerinde işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları, bu kişilerle ilgili istihbaratların genellikle Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü CIA'den geldiği belirtiliyor.

Eleştirilen bir başka uygulama da, bazı ülkelerin, gözaltına alına kişileri, daha fazla bilgi alabilmek için işkence ve kötü muamelenin yaygın olduğu ülkelere göndermesi. İnsan Hakları İzleme Örgütü, bu uygulamaların uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirtiyor. 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?