Batman'da binlerce kişi Şeyh Halid'i andı

Batman'da Şeyh Halidi Anma etkinliğine onbinlerce kişi katıldı.

Batman'da binlerce kişi Şeyh Halid'i andı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Batman'da 13 yıl aradan sonra tekrar düzenlenen Şeyh Halidi Anma ve Aş Dökme etkinliğine, yurdun dört bir yanından gelen yaklaşık 20 bin kişi katıldı. İki gün süren etkinlikler nedeniyle türbenin etrafında dev bir çadır kent kuruldu.

Batman Beşiri yolu üzerindeki Kanireval mevkiindeki Zilan Şeyhi türbelerine, bu yıl da Türkiye'nin her bölgesinden on binlerce insan akın etti.

batman-yemek-toren.jpg

Batman Örme Gözü Köyü'nde bulunan Zilan Şeyhi türbesini yurdun dört bir yanından gelen yaklaşık 20 bin kişi ziyaret etti. Her yıl Mayıs ayının üçüncü Cumartesi günü başlayan, pazar günü öğleden sonra biten türbe ziyaretleri yine renkli görüntülere sahne oldu. 13 yıl aradan sonra tekrar ziyarete açılan türbe ziyaretinde, müritler şeyhe ulaşmak ve elini öpmek için izdiham oluşturdu.

Özellikle Samsun, Giresun, Ordu gibi Karadeniz il ve ilçeleri ile Ankara, İstanbul, Trabzon, Diyarbakır, İzmir, Antalya gibi büyük illerden gelen misafirler için Kanireval Ziyaret mevkiinde müritler için adeta bir çadır kent kuruldu. Araçlar için park alanı oluşturuldu, seyyar tuvaletler kuruldu ve seyyar bir sağlık çadırı açıldı.

Bin 500 güvenlik görevlisi türbeye gelen müritlerin güvenliğini sağladı. Bu arada, bazı siyasi parti temsilcilerinin de türbe ziyaretine geldikleri dikkat çekti.

batman-yemek.jpg

Zilan Tarikatı Şeyhi Selman Bağdu, türbe ziyaretine yurdun çeşitli illerinden gelen misafirlerini metrelerce uzunluğunda ki yer sofrasında ağırladı. Batmanlı Müritlerin Karadeniz Bölgesi'nden gelen müritlere yakın ilgi göstermeleri de dikkatlerden kaçmadı. Bu arada, Beşiri İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin ziyaret giriş ve çıkışlarında geniş güvenlik önlemleri aldıkları görüldü.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2010, 18:41
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
zilanlı nedo
zilanlı nedo - 10 yıl Önce

allah tüm ümmetin duaları kabul etsin rabbim kendine hayırlı kul olmayı habibine hayırlı ümmet olmayı herkese nasip etsin amin zilanlı nedooooooooo

banner39