banner39

Bayanların el emeğini tüketiciyle buluşuyor

Bayrampaşa Belediyesi, bayanların el emeğini tüketiciyle buluşturuyor.

Arşiv 10.02.2010, 20:28 10.02.2010, 20:28
Bayanların el emeğini tüketiciyle buluşuyor


Bayrampaşalı kadınlar el emeği ve göz nuru dökerek ürettikleri el işlerini, Bayrampaşa Belediyesi’nin kendilerine ücretsiz tahsis ettiği “Hanımeli” El Ürünleri Satış Merkezi’nde satıyorlar. 
 
Bayrampaşalı kadınlar el emeği ve göz nuru dökerek ürettikleri el işlerini, Bayrampaşa Belediyesi'nin kendilerine ücretsiz tahsis ettiği “Hanımeli” El Ürünleri Satış Merkezi’nde satarak ev bütçelerine katkıda bulunmaya devam ediyorlar.
 
Bayrampaşa Belediyesi'nin Bayrampaşalı hanımların el emeği ürünlerini değerlendirmek, aile bütçelerine katkı sağlamak, devamlı gelir ve iş imkânı sağlamak amacıyla başlattığı “Hanımeli” projesi başarıyla uygulanmaya devam ediyor. Kısa sürede ilgi odağı haline gelen merkezin müdavimleri olan Bayrampaşalı hanımlar üreterek hem özgüvenlerini kazanıyorlar hem de aile bütçelerine  ve ekonomiye katkıda bulunuyorlar.
 
BİR YILI DOLDURMADAN 97 BAYAN’A EKMEK KAPISI
 
İşsizliği önlemek amacıyla ülkenin her yanında meslek eğitim programları ve sosyal projeler için çalışıldığı bir dönemde Bayrampaşa Belediyesi’nin açtığı merkez, istihdama yönelik çalışmalara güzel bir örnek teşkil ediyor. 2009 yılında 8 Mart  Dünya Kadınlar Günü’nde açılan, tamamı gönüllülerden oluşan 11 kişilik kadrosuyla hizmet veren, ev hanımlarının evlerinde kendi imkânlarıyla hazırladıkları ürünleri satabildiği merkez, bir yılı doldurmadan 97 bayana ekmek kapısı oldu. Ev hanımlarının kendi aralarında oluşturduğu sırayla satış yaptıkları merkezde, satışı yapılan ürünün sahibi, satıştan elde edilen ücreti aynı gün içerisinde hiçbir kesinti olmaksızın alıyor. Yüzlerce farklı başlıkta ürünün bulunduğu merkezde, satılan ürünlerin en önemli özelliği fabrika malı değil el işçiliği olmaları.
 
Hanımeli projesinin Genel Koordinatörü Fatma Bürge, “Ülkemizin kadınları çok cefakâr ve fedakâr. Elleriyle ve yürekleriyle yaptıkları işlerden güzellik fışkırıyor. Var olmak için verdikleri bu çabaya hep beraber destek vermenin sevincini yaşıyoruz. Üretici olan fakat ürettiklerini satma ve pazarlamada sorun yaşayan kadınlarımızın ihtiyaç duyduğu güvenli alanlar oluşturmak herkesin asli görevi olmalıdır. Bu proje örneğinin her yere yayılmasını ve ülkemizin her köşesinde bu tür merkezlerin çoğalmasını diliyorum. Bu merkezler sayesinde kadınlarımız yardıma ihtiyaç duymadan yaşayacak, üreticiliklerinin önündeki engeller kalktıkça daha mutlu ve huzurlu olacaklar. Bu merkeze gelen kadınlar sadece gelir elde edip aile bütçelerine katkıda bulunmuyor aynı zamanda yeni arkadaşlıklar da edinerek üreticiliklerini geliştiriyorlar” dedi.
 
Uluslar arası Çalışma Örgütü(ILO)’nün verilerine göre dünyada yoksulluk içinde yaşayan 1,5 milyar insanın yaklaşık %70’ini kadınlar oluşturuyor. Ülkemizde ise çalışabilir (15 yaş ve üstü) kadın nüfusunun yarısı herhangi bir ekonomik faaliyette bulunmuyor. Bu tip merkezlerin çoğalması ev kadınlarını, ev işlerini de aksatmadan iş hayatına sokmaktadır. Bu konuda açıklama yapan Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, “Kadınların üretici ve girişimci potansiyellerini harekete geçirerek, kalite kazandırılmış el ürünlerine satış yerleri temin etmek, devamlı iş ve gelir imkânı oluşturmak, böylece kadınların ailenin ve ülkenin ekonomik kalkınma çabalarına katkıda bulunmak ülkemizde refah seviyesini daha da yükseltecektir. Evlerinden ve ev işlerinden uzaklaşmadan kadınlarımız aile bütçelerine katkıda bulunacak ve sürekli olarak yaptıkları üretimin bir amaca hizmet ettiğini görmekten mutluluk duyacaklardır” dedi.

Kaynak:bayrampasabel.tr

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?