banner15

Baydemir 'Gerilla'dan beraat etti

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, PKK'lılara 'gerilla' dediği için hakkında açılan davadan beraat etti.

Baydemir 'Gerilla'dan beraat etti


 
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, geçen yıl kapatılan DTP'nin genel başkan yardımcılarının da aralarında bulunduğu 52 kişinin tutuklandığı KCK operasyonuna tepki göstermek amacıyla düzenlenen etkinlikte ve 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingte yaptığı konuşmalarında PKK'lılar için 'gerilla' demişti. Söz konusu konuşması nedeniyle Baydemir, hakkında 'Yasadışı silahlı terör örgütü propagandası yapmak' suçundan dava açıldı. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına, 5 yıl hapis cezası istenen sanık Osman Baydemir ve avukatları katıldı.

Duruşma, kimlik tespiti ve iddianamenin sanığının yüzüne okunmasıyla başladı. İddianamede bahsedilen sözlerin kendisine ait olduğunu kabul eden Baydemir, söz konusu ifadeleri örgüt propagandası amacıyla kullanmadığını belirtti. Savunmasında PKK'lılar için 'gerilla' diyen Baydemir, şöyle devam etti: "Ben 30 yıldır ülkemizde yaşanan olayları bir trajedi ve kardeş kavgası olarak görmekteyim. Bugün Cumhuriyeti birlikte kurmuş olan dedelerimizin torunları, evlatları olarak birbirine kurşun sıkan kişiler haline gelmiş bulunmaktayız. Bu trajedinin son bulması amacıyla bu sözleri söyledim. Ben, Raşadiye'de yaşamını yitiren 7 askerin, yine Seyrantepe'de yaşamını yitiren polislerin ailesinin duyduğu acıyı onlar kadar yüreğimde hissettim. Yine Cudi Dağı'nın eteklerinde ölen ve tekmelenen gerillalar için de aynı acıyı hissettim. Yaşanan bu olaylarda insanların yaşamını yitirmesini toplumun ortak acısı olarak görüyorum. Benim tüm amacım ve konuşmalarım, ortak bir vicdan yaratmak suretiyle, çatışmaların son bulmasını sağlamaya yöneliktir."

Sanık avukatlarının sözlü savunmalarının ardından, esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sunan iddia makamı, Baydemir hakkında beraat talep etti. Sanık avukatlarının son savunmalarını alan mahkeme, duruşmaya kısa bir ara verdikten sonra kararını açıkladı. Mahkeme 'terör örgütünün propagandasını yapmak' suçunu işlediğine dair sabit delil olmadığı gerekçesiyle oy birliğiyle Baydemir'in beraatına karar verdi. Mahkeme ayrıca, avukatlık ücreti olan 2 bin liranın karar kesinleştikten sonra hazineden alınıp, Baydemir'e verilmesini kararlaştırdı.

Kaynak: Cihan
 
 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 18:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48