banner39

Baykal: 411 el kalktı, neden kanun için irade yok

Deniz Baykal, başörtüsü serbestisi için gerekli kanun için neden irade ortaya konulmadığını savunarak "Kaş yapayım derken göz çıkardılar" dedi.

Arşiv 17.02.2008, 19:39 17.02.2008, 20:06
Baykal: 411 el kalktı, neden kanun için irade yok


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başörtüsü konusundaki kararlılığını son zamanlarda yaşanan tartışmalar ve bu tartışmaların meydana getireceği kaosun farkına vararak sürdürmediğini savunarak, "411 el kalktı. Ne oldu kalkınca, niye uygulamıyorsun? Neden uygulamak için gerekli kanunu çıkaracak iradeyi ortaya koyamıyorsun? Olayın ciddiyeti gözüküyor. Bu götürülemez" dedi.

CHP İzmir İl Kongresi'ne katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, başörtüsü sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu konuda anayasa değişikliğinin yapıldığını fakat yasanın değiştirilmediğini ve bu konuda bir girişim olmadığını öne süren Baykal, Başbakan Erdoğan'ın kararlılığını yitirdiğini savundu.

Deniz Baykal, "Şimdi Başbakan diyor ki, 'Anayasa değişikliğinin Anayasa Mahkemesi'ndeki değerlendirmesini görelim, ondan sonra bakarız'. Yani Başbakan attığı adımın anayasaya uygunluğu konusunda tam güven içinde değil. İnanırsa paketin tamamını uygulardı. Ama Başbakan uygulama kararında artık tereddüt etmeye başladı. 'Hele bir sonunu görelim' deme ihtiyacı duymaya başladı. Bu, Başbakan'ın getirilen anayasa değişikliğinin anayasanın temellerine uygun olmadığı konusundaki iddianın etkisi altına girdiğinin göstergesidir. Başbakan'ın 'Hele bir durun, YÖK yasasını sonra değerlendiririz' demeye başlamasıyla ciddi bir tereddüt konusunun ortaya çıktığını bize göstermiştir. Bu tereddüt Çankaya'ya yansıyacak mı, hep beraber göreceğiz" dedi.

"KAŞ YAPAYIM DERKEN, GÖZ ÇIKARDILAR"

Başörtüsü konusunun düşünülenin ötesinde güçlük ve sıkıntı meydana getirdiğini savunan Baykal, anayasa değişikliğinin onaylandığını fakat henüz bir şeyin değişmediğini söyledi.

Yasa, Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilse bile, sorunun çözülemeyeceğini iddia eden Baykal, "Anayasa değişikliğinin yapılması yasanın çıkmasını öngörüyor. Yasayı çıkarmazsan bunu uygulamaya koyamazsın. Ne yaptın peki? Türkiye birbirine girdi mi, Türkiye'deki gençler bir tartışma ortamına sürüklendi mi? Gençler üniversiteye girebiliyorlar mı, henüz giremiyorlar. Ama ne diyorsun, 'bitmedi, çözeceğim' diyorsun. Sanmıyorum. İspanya'ya giderken 'Bir tek cümleyle bu işi çözerim' dedin. Bu cümleyi buldunuz, 411 tane oy kalktı ama bu işi çözemediniz. Bu işin Türkiye'yi getirdiği nokta tam bir fiyaskodur. Kaş yapalım derken göz çıkardılar" diye konuştu.

"CİĞERİ ŞERO'YA EMANET EDERİM, LAİKLİĞİ SANA EMANET ETMEM"

İktidarın sorununun laiklik olduğunu ileri süren Baykal, laiklik ilkesinin değiştirilmeye çalışıldığını öne sürdü. Türkiye'deki manevi, fikri, siyasi iklimin değiştiğini ifade eden Baykal, "Başbakan değişmediğini söylüyor. Sen değişip değişmediğini git, o Mersin Tarsus'ta bacaklarına asit atılan kızların ailesine sor; değişti mi değişmedi mi" dedi.

Hükümetin takiye yaptığını savunan Baykal, başörtüsü meselesinin temelinde Türkiye'ye yönelik sakıncalı anlayışların yattığını öne sürdü. Başbakan'ın "Laikliğin güvencesi biziz" söylemlerine inanmadığını ifade eden Baykal, "Ben ciğeri bizim genel merkezdeki Şero'ya emanet ederim, laikliği sana emanet etmem" dedi. Başörtüsünün farz olup olmadığının İslami kesimler tarafından tartışıldığını kaydeden Baykal, tartışma konusu olan bir unsurun anayasaya koyulamayacağını savundu.

"BAŞÖRTÜSÜ VECİBE Mİ, FARZ MI BELLİ DEĞİL"

Dinin tek emrinin başörtüsü olmadığını belirten Baykal, "Türbanı isteyen takar, isteyen takmaz ama siz devletin anayasasına dinde bile olmayan bir katılıkta bir madde getirdiğinizde, kızların değil siz devletin başına türban geçirmiş olursunuz. Dinin tek emri türban sanki. Böyle bir ortam yaratıldı. Daha bu vecibe mi, farz mı o belli değil. İslam düşünürlerinin tartıştığı bir konu. İslam'ın tartıştığı bir konuyu sen nasıl olur da anayasaya sokmaya kalkarsın. İslam'ın sanki başka bir vecibesi, farzı yok. Faiz alırken, yetimin hakkını alırken bunlar aklına gelmiyor" ifadelerini kaydetti.

Başörtüsü özgürlüğünün üniversitelerde kaosa yol açacağına inandığını ifade eden Baykal, eğitim sisteminde sıkıntılar yaşanacağını savundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?