Baykal: Aday çıkarın ben desteklerim

Kılıçdaroğlu, Baykal'ın istifasının arkasında olduğunu belirterek "bize, aday çıkarın ben desteklerim dedi" şeklinde konuştu.

Baykal: Aday çıkarın ben desteklerim

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Kılıçdaroğlu, Baykal'ın istifasının arkasında olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, partinin uzlaşmasının önemli olduğunu belirterek "Baykal parti içinde uzlaşma olursa desteklerim. Bir aday üzerinde uzlaşılırsa ben de destek veririm" dediğini aktardı. 

Genel başkan adayları arasında geçen ismi geçen Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı evinde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, "Baykal yönetimin üzerinde anlaştığı isme destek verecek" dedi. Baykal daha sonra CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'i ağırladı. Tekin, "İstanbul İl Örgütü'nün isteğinin Baykal'ın geri dönmesi olduğunu" söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun Baykal ile Beysukent'teki evinde görüşmesi  yaklaşık bir buçuk saat sürdü. Kılıçdaroğlu görüşme sonrası gazetecilere açıklama yaptı, "Sayın Baykal parti bir isim üzerinde anlaşırsa ben de bu isme destek veririm, dedi" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, "Sayın Baykal parti kadrolarında bu konuda bir birliktelik olması gerektiğini vurguladı. Partinin tabanıyla uzlaşma istiyor. Biz bu süreçte bir ayrışma olmasını istemiyoruz ifadesini kullandı" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Eğer bir değişim ve uzlaşma olursa, uzlaşmanın özelikle altını çizdi Sayın Genel Başkan, çünkü bu süreçte parti içinde bir çatışmanın, bir ayrışmanın doğru olmadığını, eğer uzlaşmayı parti kadroları sağlarsa bu bağlamda kendisinin de destek vereceğini ifade etti. Kendisinin sorumluluğunun da bu bağlamda önemli olduğunu ifade etti. Ben de kendisine teşekkür ettim" açıklamasında bulundu:

CHP Genel Başkanlığına kendisinin aday olup olmayacağı yönündeki soruya da "Ben de bu konuda söylediğim ilk noktadayım. 'Ben ortaya çıkacağım aday olacağım' diye bir şey yok. Bu partinin kurulları, gelenekleri, yönetim organları var. Bunlar karar verirler. Bizler partiliyiz. Bizler de bu kararlara uyarız. 'Ben genel başkan adayı olacağım-olmayacağım' tartışmalarına girmek istemiyorum" yanıtını verdi.

Görüşme sonrası açıklama yapan Gürsel Tekin, "Örgütümün  talebi Sayın Genel Başkanımızın geri dönmesi yönünde. Bunu Baykal'a da ilettim" dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 15:22
banner53
YORUM EKLE

banner39