banner39

Baykal: AKP kendi derin devletini kuruyor

Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan operasyon, Baykal tarafından çok farklı bir şekilde yorumlandı.

Arşiv 21.03.2008, 11:51 21.03.2008, 14:09
Baykal: AKP kendi derin devletini kuruyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ergenekon kapsamında ypaılan operasyonlarda Cumhuriyet gazetesi başyazarı İlhan Selçuk, eski rektör Kemal Alemdaroğlu, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Baykal, operasyonları siyasi olarak yorumladı ve "Ak Parti kendi derin devlertini kuruyor" iddiasında bulundu.

Deniz Baykal hükümet hakkında ağır ithamlarda bulunarak şunları söyledi:

"AKP kendi derin devletini inşa etme çabasında. Türkiye çok tehlikeli bir çatışma ortamına sürükleniyor. Bu süreç demokrasiye uygun bir süreç değildir. Bu böyle gitmez bunun bedelini Cumhuriyet ödüyor. Ulusal bütünlüğümüzü etkileyen sınır ötesi operasyon Meclis'te konuşmak istedik ama bu önerimiz reddedildi. AKP'nin bu iktidarı Türkiye için çok sorunlu bir iktidar olmuştur. İşsizlik, borçlar ve dış açık korkutucu bir şekilde büyüyor. Ülkenin hukuku ve yargı organları çok ciddi tehdit altında.
Anayasa AKP'nin günlük ihtiyaçlarına göre kenarından ötesinden berisinden oynanan basit bir belge haline gelmiştir. Çok para bazılarını şaşırtır çok oy da AKP'yi şaşırttı. Artık bu kadrolaşmanın sebebi anlaşıldı. Devletin istihbaratı ve emniyeti siyasetin ağır baskısı altındı. Yargı sürecine bizim saygımız vardır. Yargının bu konuda yapacağı değerlendirmeleri Türkiye görecektir. İçişleri Bakanlığı derhal kapsamlı bir açıklama yapmalı. Elbette Türkiye'de hukuku ve demokrasiyi tehdit eden ne varsa ortaya çıkmalıdır. Ancak ülkenin düşünürlerini baskı altına almak için iktidar gücünü kullanmak yanlıştır. Bu gelişmeler devamının geleceğini gösteriyor. Bunların çok önceden planlandığını gösteriyor."


İLGİLİ HABERLER İÇİN

İstanbul'da büyük operasyon!

Çok Sürpriz Gazeteciler Gözaltına alınabilir

İP: Baskını Yapanlar Bunun Altında Kalacak

Baykal: AKP Kendi Derin Devletini Kuruyor

İP'li Gültekin'den Tuhaf Bir Açıklama

Selçuk 'Hesaplaşmaya Hazırlıklı Olalım' Demişti



 

Yorumlar (1)
Vatan 15 yıl önce
Adama bak yargıya saygı duyuyoruz diyor gözaltına alan kim acaba kesin amarikamı yaptı baykal gözaltına alan ben değilim savcı bunlar amerikan mandacılarımı ulusalcımı
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?