banner15

Baykal: Başbakan masadan kaçmıştır

Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın Anayasa değişikliği uzlaşma arayışından vazgeçtiğini savundu.

Baykal: Başbakan masadan kaçmıştır


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Anayasa değişikliği çalışmalarında bir uzlaşma arayışından vazgeçtiği izlenimini aldığını belirterek, "Anlaşılıyor ki 'Bunu değerlendirebiliriz' derken bu konuda samimi değilmiş. AKP bir oyun oynamıştır ama bu oyunda hemen gereği yerine getirilmiştir, resmi görülmüştür, öyle yapalım denilmiştir ve masadan Sayın Başbakan kaçmıştır" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen "Kutlu Doğum Haftası"nın İstanbul'daki açılış törenine katılan Baykal, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

"Anayasa değişikliği paketi çalışmalarına ilişkin uzlaşma umudunun bitip bitmediği" yönündeki soruya karşılık Baykal, "Sayın Başbakan'ın bir uzlaşma arayışından vazgeçtiği izlenimini aldım" dedi.

Bunu üzüntüyle karşıladıklarını söyleyen Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anlaşılıyor ki 'Bunu değerlendirebiliriz' derken bu konuda samimi değilmiş. Bir değerlendirme, iyi niyetli bir uzlaşma arayışına gerek olmadığını ifade ediyor. Yapacak bir şey yok. Biz görevimizi yaptık. Elimizden geleni yerine getirdik. Bunun gerçekleşmemesinin sorumluluğu hiçbir şekilde bize ait değildir. Tamamen bizim dışımızdadır. Eğer Sayın Başbakan bugün geldiğinde olumlu bir değerlendirme yapmış olsaydı, iş birliğini derhal gerçekleştirir ve parlamentoda Anayasa'yı değiştirme konusunda çok önemli bir adımı birlikte atabilirdik. Eğer bugün bu olmuyor ise bu tamamen Başbakan'ın tercihinin, anlayışının, siyasetinin sonucudur. Bu açık ve net bir biçimde ortaya çıkmıştır."

Kendileri açısından değişen bir şey olmadığını, hala aynı noktada olduklarını vurgulayan Baykal, "Yarın iş birliğine açık olduğunu söylerse Başbakan, yine derhal gerekeni yaparız. Bahane aramıyoruz, çamura yatmıyoruz, ipe un sermiyoruz. Bunu yapanlar bizim dışımızdakilerdir. AKP bir oyun oynamıştır ama bu oyunda hemen gereği yerine getirilmiştir, resmi görülmüştür, öyle yapalım denilmiştir ve masadan Sayın Başbakan kaçmıştır" şeklinde konuştu.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2010, 21:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35