banner39

Baykal: Bizde daha ne Kemaller var

Baykal'dan Kılıçdaroğlu'na övgüler: "İyi bir genel başkan olabilir, neden olmasın''

Arşiv 03.04.2009, 19:13 03.04.2009, 19:13
Baykal: Bizde daha ne Kemaller var


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Bir başbakan 'belli bölgelerde ürkütme, korkutma, yıldırma uygulamaları yapılıyor, vatandaş oralarda demokratik seçim yapamıyor' diye yakınıyor. Yakınan bir başbakan tablosu. Sen zaten bir çok yerde kendin demokratik olmayan yöntemler uyguluyorsun. Bir kargaşa, bir tutarsızlıklar yumağı, perişanlıktır bu'' dedi.

Yerel seçim sonuçları değerlendirildiğinde Antalya, İzmir ve Trakya'da elde edilen başarının, İstanbul'daki oy artışının kendisini sevindirdiğini, Trabzon'u kaybetmenin ise üzdüğünü söyledi. Bunların normal olduğunu, ''seçmene fatura çıkarmanın'' söz konusu olamayacağını vurgulayan Baykal, ''Seçmene yönelik bir kırgınlık, kızgınlık iç dünyamda da yok. Kararına saygı göstermek lazımdır'' dedi. CHP'nin ''bir piyasa partisi olmadığını'' ifade eden Baykal, ilkeleri olduğunu ve bu ilkeleri her durumda korumaya devam edeceklerini belirtti.

Baykal, iktidarın aldığı oy oranını ''başarısızlık'' olarak yorumladığı ifade edilerek, ''Bu oranı başarı olarak görmek mümkün değil mi?'' sorusuna, ''başarı ve başarısızlık'' kavramlarını kullanmayı tercih etmediğini, değerlendirmelerinde ''yeni bir siyasi dönemin açılmakta olduğunu gördüğünü'' söylediğini ifade etti.

AK Parti'nin seçime giderken iktidar olmanın tüm olanaklarını kullandığını, meydan okuyarak, gerilim yaratarak kampanya yürüttüğünü ileri süren Baykal, ''Türkiye'yi kontrol altına almak için yapılmadık şey kalmadı'' dedi. AK Parti'nin bunlara rağmen 8.5 puan oy kaybı yaşadığını söyleyen Baykal, ''Bu tablonun bundan sonra daha da hızlanarak gideceğini, AKP'nin büyüsünün artık bozulduğunu, inişe geçmiş bir parti haline geldiğini bunun çok önemli, anlamlı olduğunu, tesadüfi bir sebebe bağlı olmadığını görüyoruz. Bu devam eder, bu hızlanarak devam eder. Bundan sonra toparlaması daha da güçtür. Yerel seçimde 8.5 puanlık oy kaybı gelecek bir genel seçimde çok daha ağır olarak ortaya çıkar'' diye konuştu.

Baykal, yerel seçimin ardından, Türkiye'nin ekonomik krize karşı önlem almasının zorunlu olduğu bir ortamda muhalefet partisi olarak erken seçim yönünde bir kampanya yürütmelerinin şık olmayacağını düşündüklerini ifade ederek, öncelikli ve çözüm bekleyen sorunun ekonomi olduğunu vurguladı.

''KEMAL BEY İYİ BİR GENEL BAŞKAN OLABİLİR, NEDEN OLMASIN''

Baykal, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanlığına ilişkin yorumların hatırlatılması üzerine de CHP'nin başarısının bir parti başarısı olduğuna ve ülkenin değişik coğrafyalarında kendini gösterdiğini söyledi. Baykal, CNN Türk'ün canlı yayınına katılarak soruları yanıtladı. Bu başarının niteliğinin iyi kavranması ve tümünün görülmesi gerektiğini belirten Baykal, başarının örgütsel niteliğine ve parti temelinde yükseldiğine dikkati çekti.

Kılıçdaroğlu'na medyanın gösterdiği ilginin kendisini memnun ettiğini ifade eden Baykal, CHP'li parti yöneticilerinin medyaya kendilerini kolay kabul ettiremediklerini söyledi. Baykal, Kılıçdaroğlu'na olan ilginin altında iyi niyetli ve samimi bir yaklaşım bulunduğu kadar bazı çevrelerde ''CHP içinde bir tartışma yaratma beklentisinin de olduğunu'' belirten Baykal, Kılıçdaroğlu'nun başarısı ve onun ötesinde ortaya koyduğu siyasetçi kimliğinin sahiplenildiğini kaydetti.

CHP'nin bir süre önce yaptığı tüzük değişikliğinin önümüzdeki günlerde yürürlüğe gireceğini ve parti yönetiminin buna göre yeniden düzenleneceğini anlatan Baykal, Kılıçdaroğlu'nun şu an hala partisinin TBMM Grup Başkan Vekili olduğunu hatırlattı. Baykal, Kılıçdaroğlu'nun önemli, deneyim kazanmış, kamuoyu tarafından kabul görmüş, başarılı bir siyasetçi olduğunu söyledi.

Baykal, ''Kemal Bey iyi bir genel başkan olur mu? sorusu üzerine ise ''Olabilir neden olmasın'' dedi. Kılıçdaroğlu'nun her makama layık olduğunu düşündüğünü belirten Baykal, ''Kemal Bey'i siz yeni fark ettiniz. Ben Kemal Bey'i çok önceden fark ettim. Onun özelliklerini, niteliklerini ben önceden biliyorum. Sizlerin görmediği daha ne Kemal beyler var bu partide'' diye konuştu.

'DTP'Yİ DAHA DA GÜÇLENDİRDİLER'

Baykal, DTP'nin yerel seçimlerde elde ettiği sonucu ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in buna ilişkin açıklamalarını değerlendirmesinin istenmesi üzerine de iktidarın DTP konusunda tam bir çelişki içinde olduğunu savundu. Baykal, şöyle konuştu:

''Hükümet DTP ile ilgili olarak izah edilmesi imkansız bir karmaşanın içinden geçiyor. Bugün şikayet ettikleri tablonun sorumlusu kendileridir. DTP karşısındaki bu ikircikli tavrın, bazen sahiplenip kullanmak istemenin, bazen karşı çıkıp onlarla mücadele ediyor olmanın sorumlusu kendileridir. Ortaya koydukları politika Güneydoğu'da işlememiştir. Orada izledikleri politika belli bekleyişlere, belli umutlara dayanıyordu. DTP'yi bir biçimde etkisiz kılabileceklerini umut ediyorlardı, böyle bir şey olmadı. Tam tersine DTP'yi daha da güçlendirdiler. Şimdi DTP'den şikayet ediyorlar. Demokratik yöntem değilmiş, sindirme yöntemiymiş. Kim iktidar? Bu nasıl söylemdir. Kim işbaşında da bu korkutma yıldırma yöntemleri Güneydoğu'da gerçekleşti. Bir başbakan 'belli bölgelerde ürkütme, korkutma, yıldırma uygulamaları yapılıyor, vatandaş oralarda demokratik seçim yapamıyor' diye yakınıyor. Yakınan bir başbakan tablosu. Sen zaten bir çok yerde kendin demokratik olmayan yöntemler uyguluyorsun. Bir kargaşa, bir tutarsızlıklar yumağı, perişanlıktır bu.''
Baykal, partisinin Doğu ve Güneydoğu bölgesine yönelik hep aynı ilkeler doğrultusunda politika yürüttüğünü ve bu ilkelerden ayrılmalarının mümkün olmadığını anlattı.

Baykal, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Karayalçın'la ilgili soru üzerine de ''Karayalçın'la güzel bir yolculuğa çıktık. Devam etmesi benim arzum, kendisiyle oturacağız, konuşacağız'' dedi.

Kaynak: Ajanslar


banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?