banner39

Baykal Brüksel'den konuştu: Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz

CHP lideri, karşı çıktıkları değişiklik paketindeki 3 maddeyi, anayasa Mahkamesi'ne götüreceklerini söyledi.

Arşiv 13.04.2010, 21:12 13.04.2010, 21:28
Baykal Brüksel'den konuştu: Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, anayasa değişikliği paketinde partisinin karşı çıktığı 3 maddeyi referandum durumunda Anayasa Mahkemesi'ne götürüp götürmeyecekleri konusunda, "Anayasamız iptal edilmediği sürece orada tanınan hakların, hukukun kullanılmasına kimsenin bir ambargo getirmesi söz konusu olamaz" açıklamasında bulundu.

Brüksel'de temaslarını sürdüren Baykal, "Anayasa değişikliğinde siz paketi (ikiye) ayırıp 24 maddeyi destekleyebileceğinizi, karşı çıktığınız 3 maddenin ise referanduma gidebileceğini söylüyorsunuz. Bu durumda söz konusu 3 madde için Anayasa Mahkemesi'ne gidecek misiniz? Bu konuda muğlaklık var" sorusuna şu cevabı verdi:

"Herhangi bir muğlaklık yok. (Anayasa Mahkemesi'ne gitmememiz konusunda) böyle bir taahhütte bulunulmasını kimse mahcup olmadan isteyemez. Eziklik duymadan isteyemez. Anayasal hakların kullanılmasından vazgeçilmesine yönelik bir talebi, kendisine saygı duyan hiçbir siyasetçi, hiçbir basın mensubu hiç kimseden talep edemez. O nedenle böyle bir problem yok."

Baykal, "Biz o 3 maddeye, Türkiye'ye, anayasal sistemimize, hukuk sistemimize çok ciddi zarar vereceği için, Türkiye'yi çok ciddi gerginliklere, kutuplaşmalara, tartışmalara sürükleyeceği için karşıyız. Bunu açıkça ifade ettik. Demokratik bir toplumda, bir hukuk devletinde muhalefet nasıl ifade edilir? Bunun mekanizmalarını elbette özgür bir biçimde kullanacağız ve kimsenin de 'bunu kullanma' demeyi aklından geçireceğine ben ihtimal vermiyorum. Eğer aklından geçirenler varsa onları da görmek isterim doğrusu" dedi.

Kaynak : AA


 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?